Urazil svou zemi: bulharský expert okomentoval amerického diplomata, který zkritizoval projekt jaderné elektrárny Belene

single-image

Kritika výstavby jaderné elektrárny Belene v Bulharsku ze strany asistenta amerického ministra zahraničí pro energetické zdroje Francise Fannona mohla být politicky motivována. Domnívá se to Bogomil Mančev, předseda bulharského atomového fóra Bulatom. (Foto: Wikimedia)

Minulý týden americký diplomat prohlásil, že projekt plynovodu TurkStream je ve skutečnosti ruský nástroj vlivu, zatímco technologie využitá při stavbě jaderné elektrárny Belene je zastaralá a nevyužívá ji ani Rusko při stavbě elektráren u sebe doma.

„Za prvé, chci říci, že tento pán je politickou osobou a jednalo se o zjevné politické prohlášení. Rád bych se podíval na jeho poradce, kteří ho zásobili informacemi, s nimiž musel oficiálně vystoupit, neboť ho tímto způsobem zkompromitovali,“ uvedl v televizi bTV Mančev, předseda Bulatomu, což je nevládní organizace, která zahrnuje univerzity, neziskovky a jejich experty v oblasti energetiky.

Předseda Bulatomu připomněl, že potenciálním investorem může být i americká společnost General Electric, která dříve o projekt projevila zájem.

„Země, které chtějí koupit Belene, jsou země, které stavějí a rozvíjejí atomovou energetiku. A on jedním svým prohlášením urazil pět zemí včetně té své – USA. General Electric se neobjevila náhodou, Framatome (z Francie, pozn. red.) se neobjevil náhodou a ani Rosatom, CNNC (China National Nuclear Corporation z Číny, pozn. red.) či Korea Hydro & Nuclear Power z Jižní Koreje. Všechny tyto společnosti jsou zcela obeznámeny s atomovými technologiemi. Chtěly by přitom koupit ‚zastaralou technologii‘?“ pozastavil se expert.

Podle Mančeva v jaderné elektrárně Belene, která se začala stavět v 90. letech, nejdříve byly instalovány reaktory A-92. Od té doby byly zmodernizovány na generaci 3+ v souladu s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii.

„Chtěl bych jen připomenout, že jejich (jaderný reaktor – pozn.) AP 1000, který stále vychvalují po celém světě, začal být projektován v roce 1986, zatímco Belene v roce 1992. (…) Je to jeden z nejlepších projektů, který úspěšně absolvoval i zátěžový test mezinárodní agentury po havárii Fukušimy,“ prohlásil.

Bulharsko se opět ocitá v „bitvě velkých“ a jako menší země „dostává facky,“ řekl Mančev v rámci komentáře k otázce energetické závislosti na Rusku.

„To se nám stalo podruhé. Před pouhými osmi lety cestovala paní Clintonová po Bulharsku a 20 dní poté jsme projekt Belene zastavili,“ prohlásil expert.

V únoru 2012 navštívila Hillary Clintonová Sofii jako ministryně zahraničí USA. Měsíc po její návštěvě Bulharsko oznámilo zastavení realizace jaderné elektrárny Belene.

V roce 2016 zveřejnila Wikileaks korespondenci mezi Clintonovou a jejím zástupcem Richardem Morningstarem ze dne 28. března 2012, v níž Morningstar hovoří o svém rozhovoru s tehdejším ministrem zahraničí Nikolajem Mladenovem.

„Chtěl jsem vás informovat, že mi před časem zavolal (ministr Nikolaj) Mladenov a řekl, že Bulharsko oznámilo své rozhodnutí zrušit projekt Belene s Ruskem,“ bylo uvedeno v dopise.
Samotný Mladenov v komentáři k úniku připomněl, že jednoduše informoval o rozhodnutí, které již bylo oznámeno, a ruská strana byla o rozhodnutí informována 26. března.

Upozorňujeme však, že náměstek Clintonové Jacob Sullivan, který dopis také obdržel, odpověděl: „Dobrá práce“.

Výstavba Belene byla zahájena v 80. letech a zmrazena v roce 1990. V roce 2004 byl projekt obnoven a znovu zmrazen v roce 2012. V roce 2017 získala Sofia dva reaktory od ruského Atomstrojexportu, které si objednala na základě smlouvy z roku 2008. V roce 2018 Bulharsko oznámilo návrat k projektu.

Zdroj: 1

loading...