Německý soud vystěhoval starší pár z domova, aby ubytoval uprchlíky

single-image

Okresní soud v německém Nürtingenu potvrdil žádost o vystěhování, která nařizuje staršímu páru důchodců z Neckartailfingenu, aby se do konce měsíce odstěhovali, protože místní komunita chce ubytovat v jejich bytě uprchlíky, uvedl německý zpravodajský server Wendlingen-Nürtinger Zeitung. (Foto: Pixabay)

Šestasedmdesátiletý muž, který loni prodělal mrtvici, a jeho třiasedmdesátiletá partnerka musí opustit svůj šestipokojový byt, který si pronajímají už 25 let. Podle soudu, který potvrdil žádost o vystěhování, je přijímání uprchlíků důležitější než jiné útrapy.

„Od té doby, co jsme dostali oznámení o vystěhování, se náš zdravotní stav zhoršil,“ říká starší žena.

Ačkoli se manželé přestěhují do dvoupokojového bytu, který jim obec nabídne jako alternativu, cesta do vesnice bude pro šestasedmdesátiletého muže s chodítkem nesmírně obtížná.

Pár říká, že se cítí osamělý.

„Nevíme, co bude dál, a čas do konce měsíce se stále zkracuje,“ řekl šestasedmdesátiletý muž před stěhovacím dnen.

Důchodci vyzkoušeli všechno, aby zůstali ve známém prostředí poté, co jim obec Neckartailfingen koncem října 2018 poslala výpověď nájemní smlouvy. Obec nyní zamýšlí využít jejich domov pro plánované ubytování uprchlíků.

Před několika měsíci staří manželé poukazovali na své zdravotní problémy, když se odvolávali proti žalobě na vystěhování, kterou nařídila obec Neckartailfingen. Předloni šestasedmdesátiletý muž prodělal mrtvici a od té doby používá chodítko, stejně jako jeho třiasedmdesátiletá partnerka.

Soudce okresního soudu sice uznal „strádání“ důchodců, ale ty údajně „nepřevážují oprávněné zájmy pronajímatele“.

Senioři se proti rozhodnutí odvolali. Tři soudci zemského soudu ve Stuttgartu toto odvolání bez dalšího projednání zamítli. Podle nich má obec pro vystěhování „oprávněný důvod“, protože „byt je nezbytný pro plnění veřejnoprávních úkolů a povinností“.

Obec „jasně poukázala a prokázala, že byt potřebuje k ubytování uprchlíků,“ pokračoval soud.

„Nemáme šanci,“ prohlásil šestasedmdesátiletý muž a dodal, že rozsudek je nespravedlivý.

Kuchyň v novém bytě bude kompletně nezařízená a bez dřezu. Obec chce rovněž zálohu ve výši dvouměsíčního nájemného, přestože v jejich současném bytě takový požadavek neexistoval.

A co se stane s nábytkem z většího bytu, který už se nedá použít v novém, menším?

„Nájemníci jsou zodpovědní za likvidaci nábytku,“ prohlásil k tématu starosta Gerhard Gertitschke.

Obec také slíbila, že pomůže staršímu páru se stěhováním, což bude kvůli úzkým schodům v budově velmi obtížné, nicméně se zdá, že starosta Gertitschke s oběma důchodci příliš nesoucítí.

„Můžete použít své vozidlo. Také dnes existují velmi dobrá elektricky poháněná chodítka a elektrická vozidla, která jsou legální používat na ulici,“ dodal.

Kdy a kolik žadatelů o azyl se bude do bytu stěhovat, nebylo dosud stanoveno.

„Vyřídím to, až se nájemníci odstěhují,“ řekl starosta Gertitschke.

Zdroj: 1

loading...