Šéf francouzských ozbrojených sil: „Směřujeme k reorganizaci světového řádu“

single-image

Vrchní generál ve Francii varoval, že světový řád prochází monumentální reorganizací a že se Evropská unie musí vyhnout scénáři, který by ji donutil vybrat si stranu mezi světovými supervelmocemi – Spojenými státy a Čínou. (Foto: Wikimedia)

Během rozhovoru s francouzským listem Le Figaro se generál François Lecointre, šéf francouzského obranného štábu (CEMA), dotkl celé řady témat, včetně obtížného úkolu vytvořit „společnou politickou identitu“ mezi členskými státy EU, reorganizace současného světového řádu, úlohy Francie v Africe a rostoucí vojenské síly zemí jako Rusko a Čína.

„Směřujeme k reorganizaci světového řádu, který je strukturován kolem soupeření mezi USA a Čínou,“ řekl Lecointre a dodal, že každý stát na zemi bude čelit výzvě, že se bude muset rozhodnout, na kterou stranu se přikloní.

„Bude to velmi obtížné právě proto, že ani Francie, ani Evropa nemají zájem [vybrat si stranu]. I když naše vztahy se Spojenými státy nesmí být zpochybňovány, nesmíme se nechat zatáhnout do nevyvážené konfrontace mezi Čínou a Spojenými státy.“

Jeho názory se shodují s podobnými výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z počátku letošního roku, kde dospěl k závěru, že by bylo „kontraproduktivní“, kdyby EU v souboji s Čínou stála výslovně na straně USA.

„Situace, kdy se všichni spojí proti Číně, to je scénář nejvyššího možného konfliktu. Tohle je pro mě kontraproduktivní,“ prohlásil Macron, zatímco hovořil anglicky v diskusi, kterou odvysílal americký think tank Atlantic Council.

Lecointre rovněž hovořil o nebezpečích, která údajně představují mocnosti, jež se snaží zpochybnit globální stabilitu a mezinárodní právo – zejména Rusko, Čínu a Írán.

V posledních několika letech se USA a Čína střetly kvůli vážným politickým rozdílům v obchodu, rozvíjejících se technologiích, Tchaj-wanu a Hongkongu. Úředníci z USA vyzvali své partnery v Evropě, aby mimo jiné vytlačili čínské telekomunikační technologie, konkrétně infrastrukturu Huawei 5G, ze svých trhů.

Na dotaz, zda 27 členských bloků dosáhne jakési „strategické autonomie“, po níž často volají technokraté EU, Lecointre poznamenal, že EU byla zpočátku postavena na ekonomických vztazích a že vytvoření společné politické identity by bylo přinejmenším krátkodobě náročným úkolem.

„Nacházíme se ve zlomovém bodě. Evropa buď zůstane tam, kde je dnes, a nakonec zmizí z mezinárodní scény, nebo bude schopna splnit bezpečnostní očekávání svých občanů,“ řekl generál.

Než Lecointre obvinil Moskvu z „pokračujícího oslabování demokratického modelu [Západu] působením v digitální oblasti a v oblasti vlivu“, prohlásil, že Rusko se stejně jako Čína stává ve vojenské oblasti „mimořádně nebezpečným konkurentem“, zejména pokud jde o ponorky a technologie balistických raket.

Generál zároveň poznamenal, že země jako Rusko, Čína a Turecko stále více konkurují v Africe Francii.

„Dnes je přítomnost Ruska, Turecka nebo Číny v Africe znepokojivá a destabilizující,“ řekl.

V současné době provádí asi 300 ruských vojenských instruktorů a poradců operace ve Středoafrické republice, bývalé francouzské kolonii, kde podporují vojenský boj státu proti ozbrojeným povstaleckým skupinám. Moskva tvrdí, že její vojenská přítomnost ve Středoafrické republice je pouze důsledkem skutečnosti, že místní vláda požádala o pomoc ruské ozbrojené síly.

Zdroj: 1

loading...