Putin tvrdě: Nejednali jste, neposlouchali nás, tak nyní poslouchejte a podívejte se, jakými zbraněmi disponujeme!

single-image

Po projevu ruského prezidenta Vladimira Putina na Federálním shromáždění se západní média pokusila informovat o své vizi situace. Klíčová slova ve zprávách jsou „hrozba“, „tvrdost“, „varování“.

Vladimir Putin demonstrativně varoval Západ před útokem na Rusko, které nesedí v rukami v klíně a předvedl řadu moderních či ultramoderních typů zbraní, jako rakety „Sarmat“, hypervukové strategické rakety, bezpilotní ponorky, laserové zbraně a další.

O reakci západního tisku referevola portál eadauky.com.

BBC označila prezidentovo poselství za „bezprecedentní militantní“, a připomněla, že „Putinovo poselství je tradičně rozděleno do několika skupin textu zhruba stejnou měrou: infrastruktura, lidský kapitál, korupce, mezinárodní agenda. Tentokrát se však proporce hodně posunuly … Téměř než polovina času, kdy Putin přečetl zprávu, věnoval tématu konfrontace se Spojenými státy a novým zbraním“

The Guardian: „Byly náznaky, že Kreml chce přilákat zvláštní pozornost k tomuto prohlášení, přemístěním ze zlaceného Svatojiřského sálu Kremlu do výstavního areálu v centru Moskvy, kde je možné prokázat, videa a infografiku. První hodina řeči byl tradiční, byť optimistický: Putin slíbil zvýšit průměrnou délku života o 10 let, ruský HDP zvýší o 50% do roku 2025, na snížení úrovně chudoby mezi Rusy na polovinu … Zatímco interaktivní část zprávy se využila především jako platforma pro demonstraci nejnovějších ruských zbraní, z nichž některé jsou schopné jaderného útoku kdekoli na světě. “

CNN: „Putin řekl, že Rusko vyvinulo více nových zbraní, včetně bezpilotní ponorky schopné pohybu vysokou rychlostí. Ruský prezident také hovořil o nedávném přezkumu jaderné politiky Trumpovou administrativou, která vyzývá k větší pružnosti jaderného odstrašování USA. Tento americký směr vyvolává „velké obavy“, uvedl Putin a poznamenal, že potenciálně snižuje práh pro použití jaderných zbraní. Spojené státy utrácejí na světě nejvíce na vojenské výdaje. Podle Stockholmského mezinárodního institutu mírového výzkumu Spojené státy vynakládají zhruba desetkrát více na vojenské účely než Rusko.“

Bloomberg: „Neobvyklé zobrazení vojenské síly byla nejdramatičtější části řeči, která začala s příslibem učinit ‚zásadní průlom‘ ke zlepšení životních podmínek a zvýšení zdravotní péče a výdajů na infrastrukturu. Putin využil výroční výzvu k nastolení priorit svého čtvrtého prezidentského období, které, jak se očekává, se mu snadno dostane ve volbách 18. března. Ale nejsilnější slova byla určena pro USA … Zvláště poukázal na novou jadernou strategii Spojených států jako hrozbu snižování prahu pro použití jaderných zbraní. A varoval, že jakékoli použití jaderných zbraní proti Rusku nebo jeho spojencům by znamenalo „okamžitou reakci“.

Die Welt: „V reakci na americkou protiraketovou obranu představil ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu nové typy raket. Putin předvedl zejména těžkou mezikontinentální balistickou raketu, nukleární ponorku a nové torpédo. Rusko má nyní rakety, které nikdo jiný nemá, řekl Putin. Žádná z těchto zbraní nemůže být zachycena konvenčními prostředky … Kromě toho ruský prezident oznámil obnovení vojenské přítomnosti na severním pólu, aby ochránil své zájmy v regionu. Důvodem jsou bohatá ložiska nerostů a strategicky důležité pozice.“

Zeit Online: „Rusko rozšiřuje svůj arzenál v reakci na současné napětí ve vztazích s USA a NATO. Prezident Vladimir Putin ve svém projevu před poslancemi v Moskvě představil několik nových zbrojních systémů, které nelze zastavit žádnou obranou. Putin uvedl, že jeho země musí jednat tváří v tvář americkým zbraním. Posílení ruských ozbrojených sil musí zajistit mír po celém světě … Spojené státy oznámily na začátku února novou jadernou strategii. Ta byla kritizováno Ruskem, stejně jako Čínou a německým ministrem zahraničních věcí Sigmarem Gabrielem.“

Le Point: „Každoroční zpráva prezidenta parlamentu by měla položit základy pro jeho priority, obzvláště hospodářské a sociální, na další období jeho funkčního období, které bude trvat do roku 2024. Ale poté, co slibil opatření pro boj proti rakovině, s cílem zlepšit silniční síť a vytváření místa ve školkách, pan Putin věnoval téměř hodinu, polovinu ze svého projevu k parlamentu, posledním ruským „neporazitelným“ zbraním s počítačovou grafikou a videi. Představil nové typy řízených střel s „neomezeným akčním rádiusem“, miniponorky s jaderným motorem, nebo dokonce laserovou zbraň „o nichž je příliš brzy diskutovat v detailech“, a prezident zkritizoval postoj Západu vůči Rusku. „Nikdo s námi nechtěl mluvit, nikdo nás neposlouchal. Poslouchejte nyní,“ řekl a vyvolal u diváků ovace.

O raketě Sarmat

„Zabýváme se vývojem nové generace raket. V současnosti Ministerstvo obrany společně s podniky raketového a vesmírného průmyslu zahájilo aktivní fázi testů nového raketového komplexu s těžkou mezikontinentální raketou. Komplex jsme nazvali Sarmat. Nahradí systém Vojevoda, který byl vytvořen v Sovětském svazu. Všichni poznali jeho vysokou bojovou sílu. Ale schopnosti rakety Sarmat jsou mnohem vyšší: při váze více než 200 tun má krátkou aktivní část letu, což stěžuje její zachycení prostředky protiraketové obrany. Dolet, počet a síla bojových hlavic je u nové rakety větší než u Vojevody.“

Podle údajů z veřejných zdrojů Sarmat může zasáhnout jakýkoliv cíl ve vzdálenosti 11 až 15 tisíc kilometrů. Jedna raketa ponese až 15 bojových hlavic individuálního navádění o síle až 750 kilotun.

O raketovém komplexu Avangard

„Opravdovým technologickým průlomem je vytvoření perspektivního raketového komplexu strategického významu se zcela novým bojovým vybavením — plachtící okřídlenou hlavicí, jehož testy jsou úspěšně ukončeny. Průmyslové podniky Ruska už zahájily sériovou výrobu tohoto systému, který je další strategickou zbraní Ruska. Nazvali jsme ho Avangard. Od existujících typů bojové výbavy se tento systém liší schopností letů v hustých vrstvách atmosféry na mezikontinentální vzdálenost při hypersonické rychlosti, které rychlost Mach převyšuje více než 20krát. Při pohybu k cíli plachtící okřídlená raketa silně manévruje, ať už jde o výškové či stranové manévry. To ji dělá nezachytitelnou pro jakékoliv prostředky protiraketové a protiletecké obrany.“

Prezident zdůraznil, že průmyslu se podařilo vyřešit problém „neřízenosti“ hypersonických aparátů při trajektorii letu: „Využití nových kompozitních materiálů umožnilo vyřešení problému dlouhého řízeného letu bojové hlavice prakticky v podmínkách vzniku plazmatu. Blíží se k cíli prakticky jako meteorit, jako ohnivá koule. Teplota na povrchu rakety dosahuje 1600-2000 stupňů. Bojová hlavice je přitom spolehlivě řízena. Kvůli pochopitelným důvodům dnes nemůžeme předvést originální vzhled této zbraně. Ale ujišťuji vás, že to všechno máme a že to dobře funguje.“

O letecké raketě Kinžal

„Důležitou věcí se stalo vytvoření hypersonické raketové zbraně Kinžal, která nemá ve světě obdoby. Její zkoušky byly úspěšně dokončeny, nejen to, od 1. prosince minulého roku systém vstoupil do zkušební bojové služby na letištích v Jižním vojenském okruhu“.

Připomeneme, že korporace Taktické raketové zbraně už promluvila o vytvoření superrychlé rakety vypouštěné ze vzduchu. Technické charakteristiky zbraně jsou z pochopitelných důvodů tajné. Je už ovšem známo, že bude ve výzbroji nové stíhačky páté generace Su-57. Díky velmi vysoké rychlosti je tato raketa prakticky neviditelná pro radarové stanice letounů protivníka a dokáže překonat prostředky palubní ochrany.

O bezpilotní ponorce

„V Rusku byl vytvořen bezpilotní podvodní aparát, který se může pohybovat prakticky na jakoukoli vzdálenost ve velmi velké hloubce a na mezikontinentálních vzdálenostech na rychlostech, které násobně převyšují rychlost ponorek, nejmodernějších torpéd a všech druhů nejmodernějších hladinových plavidel. Prostě fantazie.“

Soudě podle videa prezentace bude tyto nevelké drony do oblasti vypuštění transportovat ponorka. Po oddělení od nosiče aparáty nabírají hloubku a směřují k cíli, kopírují přitom tvar dna, což ztěžuje jejich odhalení hydroakustickými prostředky, které má protivník k dispozici. Podle všeho se jedná o jednorázový aparát, který exploduje spolu s objektem, na který útočí. Tento systém se může používat jak proti skupinám lodí, tak i proti objektům bojové infrastruktury.

O laserových zbraních

„My dobře víme o tom, že řada států pracuje na vytvoření zbraní na nových principech fyziky. Existují všechny domněnky k tomu si myslet, že i zde jsme o krok napřed. Byly dosaženy výsledky při vytváření laserových zbraní. To není prostě teorie či projekty, a dokonce ani ne začátek výroby. Od minulého roku do vojsk již vstupují do výzbroje bojové laserové systémy. Nechci se zaobírat detaily. Prostě na to zatím není čas. Specialisté ale pochopí, že přítomnost takových vojenských systémů násobně zvyšuje možnost Ruska zajistit svoji bezpečnost. Pro ty, kdo mají zájem o vojenskou techniku, ty bych chtěl také poprosit, aby navrhli název pro tento nový systém.“

O okřídlené střele nové generace

„Na konci roku 2017 se na centrálním polygonu Ruska odehrál start nejnovější ruské okřídlené střely s jadernou pohonnou jednotkou. Během letu jaderná pohonná jednotka dosáhla zadaného výkonu, zajistila nutnou úroveň tahu. Provedený start a komplex pozemních zkoušek umožňuje poskytnout možnosti přejít k principiálně novému typu zbraní — strategickým systémům jaderných zbraní s raketou vybavenou jadernou pohonnou jednotkou.“

loading...