Odborník napsal o „noční můře“ USA v Arktidě

single-image

Perspektiva společné rusko-čínské výzvy zájmům USA v Arktidě je „noční můrou“, které Washington vůbec není připraven čelit. Tento názor vyslovil odborník časopisu The National Interest Michael Lyons. (Foto: Wikimedia)

„Arktida je regionem, jemuž američtí politici jen málokdy věnují pozornost, ale který hraje klíčovou roli v politice světových velmocí,“ napsal autor. Podle jeho slov se kvůli změnám podnebí otevírají v tomto regionu nové hospodářské možnosti a světové velmoci stále častěji prohlašují svůj záměr v něm dominovat.

„Naneštěstí pro americké stratégy Washington značně zaostává za svými soupeři,“ postěžoval si Lyons. Připomenul, že Pobřežní stráž má k dispozici stejně jako Čína jen dva ledoborce, zatímco ruské loďstvo jich má nejméně 40, do roku 2035 bude mít o 13 atomových ledoborců více.

Odborník poznamenal, že v roce 2018 se Čína prohlásila za okoloarktický stát a zahájila přípravy na realizaci svého návrhu Polární hedvábné stezky. Podle jeho názoru je už nyní zřejmé, že Peking, který dostal status pozorovatele v Arktické radě a spolupracuje s Ruskem v tomto regionu, prokázal odhodlání stát se důležitým hráčem v „poměrně exkluzivní“ hře.

„Čelení v Arktidě takovému soupeři, jakým je Rusko, je spojeno s celou řadou výzev, perspektiva společné rusko-čínské výzvy však pro zájmy Spojených států v Arktidě je potenciální techno thriller a noční můra, které Amerika vůbec není připravena čelit,“ zdůraznil Lyons.

Dodal, že Arktida není jen „potenciálním koridorem pro strategické soupeření“, ale i „potenciální platformou pro rozšířené soupeření mezi velmocemi“.

„Tato hra už začala a američtí politici zaostávají za svými kolegy z jiných zemí v reakci na tuto hrozbu,“ napsal v závěru odborník.

Zdroj: 1

loading...