Džihádisté ISIS obsadili dovolenkový ráj bohatých turistů, zapálili luxusní hotely a na ostrově vyhlásili právo šaría

single-image

Ostrov v Indickém oceáně, kam jezdily celebrity z celého světa, se stal islámským chalífátem. Proč se zabývám ostrovem nedaleko afrického kontinentu, který je na hony vzdálený od Evropy? Především proto, že právě tento případ je zářnou ukázkou toho, jak rychle umí teroristé z ISIS obsadit území a převzít pod svoji kontrolu. Právě to by nás mělo při vědomí, že je Evropa plná džihádistů a další sem putují, varovat. Džihádisté samozřejmě využili také faktu, že je letos zcela omezen, často až anulován cestovní ruch, ostrov byl tudíž nezvykle liduprázdný. (Foto: Wikimedia)

Radikálové z ISIS převzali rajské ostrovy v Indickém oceánu, vypálili hotely a zavedli zákon šaría. Luxusní ostrovy u pobřeží Mosambiku, kde tráví svátky ty nejbohatší celebrity, byly obsazeny povstalci spojenými s Islámským státem.

The luxury islands off of Mozambique have now been overrun by the jihadis
ostrov ještě v nedávné době, kdy na něm trávily dovolenou nejbohatší celebrity

Luxusní hotely, divoká příroda a domovy místních obyvatel byly při útocích militantů zapáleny a „spáleny na popel“.  Povstalci ISIS nařídili obyvatelům, aby opustili ostrovy Vamizi a Mecungo – kde trávily svoji dovolenou celebrity jako Daniel Craig, Bono, monacký princ Albert či Ronaldo.

Na ostrově Vamizi byly zobrazeny vyhořelé plážové chatky a zapálená safari auta.

The insurgents had arrived by boat at night and rounded everyone up, according to witnesses
Beach huts have been burnt to the ground

Jeden obyvatel ostrova Mecungo řekl agentuře AFP, že povstalci dorazili v noci na lodi a všechny shromáždili. Místní obyvatel řekl: “Řekli nám, abychom utíkali, pokud chceme žít. Všichni opustili ostrov.”

Povstalci podle svědků dorazili v noci na lodi a všechny obklíčili.

A burnt safari vehicle

Mosambik a jeho ostrovy byly pro turisty uzavřeny od zavedení pandemických cestovních omezení, což samozřejmě jejich obsazení výrazně usnadnilo. Militanti napojení na ISIS také zajali a obsadili přístavní město Mocimboa de Praia na mozambické pevnině. Řekli místním obyvatelům, že se stanou jejich novým hlavním městem, ovládaným islámským právem.

Provincie Cabo Delgado byla také vypleněna a přepadena džihádisty. Jeden muž, který uprchl z ostrova Mocimboa da Praia na ostrov Mecungo, řekl: „Dorazili v noci na malých rybářských člunech. Odvezli lidi z domů a poté všechny domy zapálili. Nikomu neublížili, jen vydali rozkazy opustit ostrovy.“

A luxury villa on Vamizi Island
Areas of Vamizi have been destroyed

Vládní jednotky nedokáží držet krok s novou palebnou silou ozbrojenců. Západní energetické společnosti, které investovaly do plynárenských projektů u pobřeží Mosambiku, byly nuceny stavět nová zařízení, aby se vyhnuly cestě džihádistů.

Během povstání, které vypuklo před třemi lety blízko hranic s Tanzanií, bylo zabito více než 1 500 lidí a 250 000 vysídlenců. V uplynulém roce si ozbrojenci připisovali zásluhy za brutální povstání a přejmenovali si provincii na “Středoafrický Islámský stát”. Povstalci mají nyní silnou námořní kapacitu, která se rychle rozvíjí.

ISIS se snaží dlouhodobě dostat pod kontrolu válečné zóny v různých koutech Afriky.

Pokud se podíváte na styl, jakým území obsazují, tak to plně odpovídá i tomu, jak obsazují nyní Evropu. Zde ještě nemají potřebnou převahu, nicméně mají – oproti většině Evropanů – velmi dobré znalosti z bojů, přičemž mnozí muslimští vetřelci skutečně přiznávají, že je už od dětství trénovali v některé z tamních bojůvek. Zrovna nedávno jsem upozornila na to, jak v Německu dostal azyl džihádista, který vyráběl výbušné pásy pro Al Šabáb.

V době, kdy se odvádí pozornost většiny světa ke koronaviru, překračují desetitisíce, ne-li statisíce invazistů nejen z Afriky, evropské hranice. Podobné obrázky, jaké jsou dnes vidět z dovolenkového ráje celebrit, mohou být za nějakých 10-15 let realitou i v islamizovaných evropských lokalitách.

Zdroj: 1loading...