Čínské ministerstvo zahraničí promluvilo o svornosti s Ruskem „pevné jako skála“. Pro Pentagon jsou hlavními konkurenty

single-image

Svornost Moskvy a Pekingu je „pevná jako skála“, žádné vnější faktory nedokáží ovlivnit součinnost obou zemí, prohlásil v rozhovoru pro agenturu Sin-chua ministr zahraničí této země Wang I k závěrům návštěvy Ruska. (Foto: Wikimedia)

„Přátelství je nerozborné. (… ) V nestabilní a stále se měnící mezinárodní situaci mají pevné rusko-čínské vztahy ještě větší význam pro podporu regionálního a mezinárodního míru a bezpečnosti,“ řekl ministr.

Čínský ministr zahraničí dodal, že to byla první osobní schůzka s ruským protějškem Sergejem Lavrovem po začátku pandemie a že strany dosáhly konsensu ohledně posílení bilaterálních vztahů a reakce na mezinárodní a regionální výzvy.

„Zveřejnili jsme společné prohlášení, ve kterém jsme vyznačili společný postoj prakticky ve všech mezinárodních otázkách. Čína a Rusko se již staly důležitou stabilizující silou v dnešních mezinárodních vztazích,“ připomněl Wang I.

Dále řekl, že některé státy používají politiku psychologického teroru kvůli svým přáním, vměšují se do vnitřních záležitostí jiných zemí, pokoušejí se zadržet Rusko a Čínu a vyvíjejí na ně nátlak, což podkopává stabilitu.

„Čína a Rusko budou i nadále rozvíjet vztahy zaměřené do budoucna, prosazovat spolu se světovým společenstvím budování mezinárodních vztahů založených na vzájemném respektování, spravedlnosti a vzájemně výhodné spolupráci,“ řekl na závěr Wang I.

Jednání ministrů zahraničí Ruska a Číny proběhlo 11. září v Moskvě v době zasedání Rady ministrů zahraničí Organizace šanghajské spolupráce. Podle závěrů schůzky Sergej Lavrov prohlásil, že Moskvě je cizí americká politika „přátelství proti“ Pekingu nebo někomu dalšímu, a poznamenal, že strany hodlají rozšířit spolupráci na světové aréně.

Šéf Pentagonu nazval Rusko strategickým konkurentem

Rusko a Čína jsou hlavní strategičtí konkurenti USA, prohlásil šéf Pentagonu Mark Esper v projevu v americkém centru Rand Corporation. Text jeho projevu byl zveřejněn na portálu vojenského úřadu.

„Dnes v době konkurence velkých mocností označuje Ministerstvo obrany USA Čínu a pak Rusko jako naše hlavní strategické konkurenty,“ uvádí se v prohlášení.

Putin a Macron hovořili o situaci v zemiObě země podle Espera modernizují své ozbrojené síly a rozšiřují jejich kapacity v kosmické sféře a kybernetickém prostoru.

„USA a jejich partneři musí i nadále hájit své základní principy a svůj způsob života. A jsme plně odhodláni to učinit,“ dodal šéf Pentagonu.

Tisková služba ruské ambasády ve Washingtonu dříve okomentovala výrok amerického generála vojenského letectva Timothy Raye o nebezpečí z Moskvy a Pekingu a prohlásila, že američtí vojáci prosazují tvrzení o „ruské hrozbě“ místo účinného dialogu.

Diplomaté vyzvali americkou vládu, aby „nerozdmýchávala protiruské nálady ve společnosti a soustředila se na produktivní součinnosti v zájmu upevnění globální stability a bezpečnosti.“

Prohlášení o „ruské hrozbě“ znějí periodicky z úst západních politiků, nejčastěji z pobaltských zemí a Polska. V Moskvě nejednou zdůraznili, že Rusko nikdy nezaútočí na žádný stát NATO. Severoatlantická aliance o tom podle ministra zahraničí RF Sergeje Lavrova, výborně ví, ale využívá této záminky, aby rozmístila víc vojáků u ruských hranic.

Zdroj: 1

loading...