Kyodo zveřejnila dokumenty o plánech SSSR předat Japonsku část Kurilských ostrovů

single-image

V sedmdesátých letech minulého století byl Sovětský svaz ochotný předat Japonsku dva ze čtyř jižních Kurilských ostrovů, na které si Tokio činí nárok, informuje agentura Kyodo s odkazem na odtajněné dokumenty, které získala k dispozici. (Foto: Youtube)

Agentura píše, že Moskva chtěla dosáhnout podepsání mírové smlouvy s Tokiem kvůli zlepšení vztahů mezi Japonskem a Čínou. Byla ochotna předat Habomajské ostrovy a Šikotan, ale rozhodně odmítala nároky na velké ostrovy Kunašir a Iturup.

Návrh mírové smlouvy obsahující předání Šikotanu a Habomajských ostrovů byl přijat na zasedání Politbyra UV KSSS 3. srpna 1972, píše Kyodo. Výměnou SSSR od Japonska a amerických vojsk, jež tam byly rozmístěny, požadoval záruky O neútočení. Návrh také zakazoval Moskvě a Tokiu vyhrožovat si navzájem zbraněmi a také poskytovat své území jiným zemím pro vojenské aktivity. Japonsko rovněž mělo demilitarizovat ostrovy po jejich předání a v budoucnu se obě strany zavázaly, že nebudou mít nové vzájemné územní nároky.

Agentura ale dodává, že se postoj sovětského vedení změnil, když Tokio požádalo o předání všech čtyř ostrovů. Proto nebyl tento návrh představen během návštěvy japonského premiéra Kakueiho Tanaky v Moskvě v říjnu 1973.

První náměstek předsedy zahraničního výboru Rady federace Vladimir Džabarov později vyvrátil tuto informaci a označil ji za falešnou zprávu.

„Byl to vrchol studené války, nemluvilo se o předání ostrovů, žádná jednání se nekonala. Myslím, že je to fake,“ řekl Džabarov.

Poslanec poukázal na to, že se Japonsko často snaží upoutat pozornost na téma Kurilských ostrovů, někdy také pomocí různých informačních příčin. Džabarov vyzval autory podobných zpráv, aby se seznámili s Ústavou Ruska, podle které se zakazuje předání území jiným státům.

Rusko a Japonsko dodnes neuzavřely mírovou smlouvu 2. světové válce. Hlavní překážkou je dosud otázka jižních Kurilských ostrovů. Tokio si na ně činí nárok a odvolává se na dvoustrannou Smlouvu o obchodu a plavbě mezi Japonskem a Ruskem z roku 1855. Postoj Moskvy spočívá v tom, že SSSR získal tyto ostrovy ve válce.

V roce 1956 podepsaly Sovětský svaz a Japonsko společnou deklaraci, ve které Moskva slíbila zvážit možnost předání Habomajských ostrovů a Šikotanu po uzavření mírové smlouvy, následující jednání však byla bezvýsledná.

Ruská vláda nejednou zdůraznila, že Tokio má především uznat výsledky 2. světové války, včetně ruské suverenity nad jižními Kurilskými ostrovy.

Zdroj: 1

loading...