V aljašském městě Anchorage se včera uskutečnilo první osobní setkání představitelů Spojených států a Číny od lednového nástupu Joea Bidena do funkce amerického prezidenta. (Foto: Flickr)
Dvoustranná jednání však hned od začátku probíhala velice napjatě, neboť se země ve svých úvodních projevech navzájem podrobily ostré kritice.
Ve svém úvodním projevu šéf americké diplomacie Anthony Blinken řekl, že Spojené státy hodlají se svými spojenci vzdorovat sílícímu čínskému autoritářství a asertivitě, a to jak na domácí půdě, tak i v zahraniční.
„Budeme… jednat o našich hlubokých obavách z jednání Číny, včetně Sin-ťiangu, Hongkongu, Tchaj-wanu, kybernetických útoků proti USA a ekonomickému nátlaku vůči našim spojencům. Každý z těchto kroků ohrožuje řád založený na pravidlech, která udržují globální stabilitu,“ řekl Blinken v úvodním komentáři.
Jang Ťie-čch‘ z vedení čínské komunistické strany reagoval na dané prohlášení 15minutovým projevem v čínštině. Čína tak vzápětí zkritizovala americkou zahraniční a obchodní politiku, v jejímž rámci „USA pod záminkou národní bezpečnosti brání běžným obchodním výměnám a podněcují některé země k útokům na Čínu“.
Jak uvádí časopis Politico s odkazem na vysoce postaveného představitele americké administrativy USA, následně ze strany USA zazněla obvinění vůči Číně z porušení protokolu setkání, podle něhož jednotlivé úvodní projevy vysoce postavených představitelů měly podle předchozí dohody trvat maximálně dvě minuty.
„Čínská delegace, zdá se, přijela s úmyslem pracovat pro veřejnost, zaměřit se na veřejná divadelní a dramatická gesta, nikoliv na podstatu věci,“ řekl představitel americké delegace.
Obvinění z porušení protokolu setkání pak zazněla i ze strany Číny. Jak poznamenal zástupce čínské delegace, diplomaté z ČNR přiletěli do Anchorage s „upřímnými úmysly“ uskutečnit strategický dialog s USA.
„Americká strana však během úvodního slova ostře překročila časový limit s neopodstatněnými útoky a obviněními na adresu zahraniční a domácí politiky Číny, čímž provokovala konflikt. Není to etika zacházení s hosty, není to také v souladu s diplomatickým protokolem. Čínská strana na to ostře odpověděla,“ uvádí slova úředníka čínská ústřední televize.
Vztahy mezi USA a Čínou zůstávají i nadále napjaté. Strany mají vzájemné ekonomické nároky. Washington navíc obviňoval ČLR z nekalého informování o situaci s koronavirem. Čína je zase nespokojena s vměšováním se Američanů do vnitřních záležitostí země, konkrétně do vztahů Pekingu a Hongkongu.
Zdroj: 1