Nástroj RescEU pomáhá při katastrofách. Nyní čerpají pomoc i Češi

single-image

24. října 2020 přivezli rumunští hasiči do Česka 30 plicních ventilátorů. Tyto zdravotnické přístroje nám byly poskytnuty z krizových zdravotnických zásob EU. Sklady nástroje RescEU se nacházejí právě v Rumunku a byly zřízeny teprve na jaře tohoto roku v reakci na pandemii nového koronaviru, která v té době masivně postihla některé členské státy. (Foto:  Bigstockphoto.com)

Odpověď na ničivé požáry

RescEU je relativně novým nástrojem Evropské Komise. Jeho počátky se datují teprve do roku 2017. Iniciativa vzešla z hlavní agendy tehdejšího předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera – Evropa, která chrání. Cílem bylo, aby byla Unie schopna reagovat na stále častější a komplexnější živelné katastrofy, které postihovaly členské státy EU. Ničivé požáry a další přírodní katastrofy připravily v roce 2017 o život 200 lidí a zničily jeden milion hektarů lesa. 

Za vytvořením mechanismu RescEU stály ničivé požáry z roku 2017 (Ilustrační foto). Zdroj: Pixabay.com

Páteří návrhu se stal nástroj RescEU. Cílem nástroje bylo, aby byly na území EU postupně vyčleněny záložní kapacity civilní ochrany. Mezi ně patří například protipožární letouny, speciální vodní čerpadla, týmy pro vyhledávání lidí a záchranné akce ve městech, polní nemocnice, zdravotní záchranné týmy a další. V případě potřeby se o jejich nasazení a jejich management stará Evropská komise.

EU nemůže přihlížet se založenýma rukama

Už při uvedení nástroje RescEU do praxe se myslelo na to, že bude bojovat s živelnými pohromami, jako jsou povodně, lesní požáry, zemětřesení, rozsáhlé bouře a v neposlední řadě také epidemie.

Předseda komise Juncker tenkrát uvedl: „Jsou-li členské státy postiženy živelními katastrofami a potřebují pomoci, nemůže tomu EU přihlížet se založenýma rukama. Proti přírodním pohromám, které se v poslední době bohužel stávají normou, není žádná země EU imunní. Přál bych si, aby mohla Evropská unie v případě živelní pohromy nabídnout více než jen vyjádření lítosti. Evropa je kontinent, v němž panuje solidarita. Musíme se připravit lépe než dříve a postavit se v pomoci členským státům co nejrychleji do první linie.“

Mechanismus RescuEU má na starosti Evropská komise. Zdroj: Unsplash.com

Úkolem nástroje Rescue je, nejen při katastrofách pomáhat, ale také lépe manažovat jejich zvládání a předcházet jim. Už teď se ukazuje, že tento mechanismus má své opodstatnění. V květnu 2019 například vznikla první flotila hasičských letadel, která následně pomohla se zvládáním lesních požárů v Řecku, poté i v Itálii či Španělsku. V roce 2020 se nástroj ukázal být nápomocným i při boji proti pandemii koronaviru.

Sklady RescEU poskytnou potřebné zdravotnické vybavení

V reakci na rozšiřující se nákazu bylo rozhodnuto o vytvoření centrálních skladů RescEU pro zdravotnické přístroje a další zdravotnické vybavení. Kromě plicních ventilátorů se tu nacházejí ochranné masky, vakcíny či laboratorní vybavení, které je v případě nouze poskytnuto doktunutým státům. Na podporu systému RescEU putovalo na jaře tohoto roku 380 milionů eur.

RescEU tak účinně doplňuje dobrovolný mechanismus civilní obrany, který funguje od roku 2001. Od toho roku odpověděl na více než 300 žádostí o pomoc, a to z EU i mimo ní.

Komerční sdělení.

loading...