Ministerstvo obrany RF patentovalo nové maskování před satelity

Vojenská akademie komunikace S. M. Buďonného Ministerstva obrany RF patentovala způsob maskování pozemních mobilních objektů před radiolokačnímu satelity potenciálních nepřátel. Uvádí se v databázi Federální služby pro duševní vlastnictví RF (Rospatent). (Foto: Wikimedia)

„Vynález patří do oblasti maskování pozemních mobilních objektů před vesmírnými systémy radiolokačního sledování,“ praví se ve vysvětlení k patentu.

Autoři navrhli, aby na cestě mobilních objektů, které mohou být sledovány z cizích výzvědných družic, byla rozptýlena oblaka speciálního aerosolu bránícího sondujícímu signálu.

Jaké konkrétně mobilní objekty se dají skrýt před satelity, není v patentu uvedeno, je však známo, že Rusko má mobilní pozemní systémy s mezikontinentálními balistickými raketami.

Televize CNN včera s odkazem na snímky ze satelitů sdělila, že prý Rusko chystá obnovit zkoušky rakety s plochou dráhou letu neomezeného doletu s jaderným pohonem Burevestnik na polygonu Nové Země.

Barevné náboje

Centrální vědeckovýzkumný ústav přesného strojírenství (jednotka státní korporace Rostech) plánuje vývoj nového cvičného markerového náboje pro cvičnou samonabíjecí pistoli.

Mluvčí ústavu Sputniku vysvětlil, že nový náboj má být unifikován s bojovou pistolí ráže 9 mm Luger a kanadským markerovým nábojem Simunition FX. Pro náboj platí zvláštní snížené požadavky ohledně měrné energie kulky.

„Kulky tedy nezpůsobí žádné škody lidskému zdraví za podmínky povinné ochrany nejvíce zranitelných částí těla a bolestivých bodů. Kulky budou obsahovat červenou, modrou nebo žlutou barvu, jejíž stopy se budou moci odstranit obyčejnými mycími prostředky,“ sdělil mluvčí.

Nová cvičná samonabíjecí markerová pistole je pokračováním takzvané „hadí“ skupiny vyvinuté v ústavu, prvním z kterých byla armádní devítimilimetrová samonabíjecí pistole Udav. Je určena pro trénink příslušníků vojenských úřadů a také pro zábavné akce a soutěže.

Zdroj: 1

loading...