7.prosince odstartovala ve Francii kampaň za hromadnou vakcinaci a zde také začala na plné čáře propadat. (Foto: Wikipedia)
Francouzský premiér Jean Castex představil 16. prosince francouzskému Národnímu shromáždění plán kampaně ve třech etapách: asi milion starších občanů a opatrovníků v domovech důchodců naočkují do nového roku, poté 14 milionů lidí z „rizikových skupin“ do konce února, nakonec ostatní do konce jara.
Kampaň, na kterou vláda vyčlenila 1,5 mld. eur pro r. 2021, bude, jak oznámil Castex, probíhat pod hesly „úplné průhlednosti“, „absolutní bdělosti“ a „neotřesitelného odhodlání“. Takové vlastnosti se spíše hodí pro vojenskou kampaň: vláda musí vlastně bojovat proti svým občanům, z nichž většina si očkování nepřeje.
Podle sociologického průzkumu, provedeného Národní zdravotnickou agenturou počet Francouzů, odmítajících vakcinaci (des réfractaires au vaccin) roste každým dnem. Jestliže v červenci r. 2020 by chtělo „určitě nebo pravděpodobně“ podstoupit vakcinaci 64 % respondentů, v listopadu se počet zájemců snížil na 53 % a na konci prosince projevilo odhodlání dát se očkovat jen 40 % dotázaných.
Na začátku oficiální kampaně se „Francie stala světovým šampionem ve vyhýbání se vakcinaci“, píše Le Figaro.
Průzkum, provedený společností Ipsos Global Advisor, ukázal, že 72 % francouzských odpůrců má obavy z vedlejších účinků vakcín Pfizer a Moderna. „Zdravé pochybnosti mají právo na existenci, a proto bychom se neměli vysmívat těm, kteří se vakcinace obávají“, prohlásil člen Národního shromáždění, populární matematik Cédric Villani.
„Zdravé pochybnosti“ Francouzů umocnil skandál kolem prezidenta společnosti Pfizer, jednoho z hlavních dodavatelů vakcín na světový trh. 22.prosince lídr gaullistické strany „Vzhůru republiko!“ (Debout la France!) Nicolas Dupont-Aignan informoval Uživatel LCI na Twitteru, že prezident Pfizeru Albert Bourla se očkovat nehodlá. Ten se ihned hbitě ohradil, že jednoduše čeká, až na něho přijde řada, to už ale nikoho nepřesvědčí.
Ministr zdravotnictví Olivier Véran tvrdí, že „vakcína zásadně neovlivní vývoj epidemie“. Pokud však vakcína nic nezmění, na co je potřeba? Aby přinesla zisk jejím výrobcům a prodejcům?
Mezi francouzskými ženami je téměř dvakrát méně zájemkyň o očkování než mezi muži, kvůli obavám z možných negativních vlivů vakcíny na plodnost. Otázka o vlivu vakcíny Pfizer na fertilitu není jasná; v podstatě se to týká i jiných vakcín. Imunolog Eric Billy vysvětluje, v čem je „háček“, takto: „Kdybychom se chtěli za každou cenu dočkat vyjasnění tohoto problému, museli bychom čekat 10 let“. A farmaceutický byznys čekat nechce.
Do kategorie „covidových disidentů“ teď můžeme zařadit více než čtyři pětiny francouzského obyvatelstva: Už 82 % Francouzů se domnívá, že nové vakcíny nejsou bezpečné. V červenci bylo takových skeptiků jen 67 %.
K 31. prosinci 2020 bylo naočkováno … 352 Francouzů, v té době už v Německu dalo souhlas s očkováním 80 tisíc Němců (ačkoliv v poměru k 83 milionům německého obyvatelstva je to podobně zanedbatelný počet).
Když ministr zdravotnictví Olivier Véran říká, že v nejbližší době vakcinace v zemi nabere tempo, nikdo mu nevěří. „Nejsme připraveni“ – odpovídá Philippe Juvin, ředitel oddělení neodkladné péče Evropské nemocnice Georga Pompidou.„Francouzům,“ říká „dochází, že jsou klamáni“.
Prezident Emmanuel Macron nedávno prohlásil, že k vakcíně od Pfizeru přistupuje s velkou opatrností a přiznal, že ve vládě o této vakcíně „nevěděli všechno“.
Deník Midi Libre se ptal obyvatel města Montpellier na důvody celkové nedůvěry k vakcínám. Typická odpověď zněla: „Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna si pospíšily s vývojem své formule. Nemoc existuje teprve krátce, na vytvoření vakcíny jsou potřeba roky a ony mají jako mávnutím kouzelnou hůlkou vakcínu pro celý svět“. Obyvatel Montpellieru Boris Czajka se vyjádřil ještě otevřeněji: „Čím více mě budou k očkování přesvědčovat, tím méně to budu chtít. Nedůvěřuji jim, ani vládě, ani medicíně“.
„Důvod, kvůli kterému Francouzi odmítají očkování, je právě nedůvěra k vládě“, potvrdila v rozhovoru pro FSK odbornice z Pařížské geopolitické akademie Alesya Miloradovič. „Mnozí francouzští vědci na všech možných místech hovoří, že toto všechno je podvod. A venkov jednoduše odmítá jak roušky, tak i vakcíny. Z toho důvodu Pařížané odjíždějí na venkov. Ceny nemovitostí výrazně poklesly. Kdo může, odjíždí. A tradičně Francouzi nejvíce důvěřují svým rodinným lékařům a ne politikům. Moje endokrinoložka řekla, že jestli ji budou v práci nutit k očkování, raději půjde do důchodu“.
V souvislosti s velkým fiaskem plošné vakcinace ve Francii slyšíme o zavedení privilegií pro očkované. Poslankyně Národního shromáždění Valérie Six zahájila kampaň za vytvoření „zeleného cestovního pasu“, který by lidem umožňoval navštěvovat restaurace, muzea, koncerty a sportovní akce. Zatímco však francouzská vláda rozhoduje o zavedení privilegií pro očkované s vytvořením dvoukastové společnosti, v sousedním Německu už se z důvodu takové perspektivy zvedá vlna veřejných diskusí?
Ještě jeden fakt o růstu politického napětí jako důsledku „boje s pandemií“. 21. prosince vládla představila návrh zákona o zavedení „stabilního režimu pro řízení mimořádných situací v oblasti zdravotnictví“, který vyvolal takový skandál, že byl stažen. Ve 2. části článku 1 návrhu zákona se předpokládalo, že „premiér může… rozhodnout o přemístění lidí, jejich přístupu k dopravním prostředkům nebo do určitých míst a také o realizaci určitých činností v závislosti na předložení výsledků testu, který by prokázal, že člověk není nakažený. Poté by následovala kontrola nad preventivní léčbou, která by zahrnovala také nasazení vakcíny“. V hlavním titulku návrhu zákona je uvedené, že se u něj předpokládá přijetí „urychleným postupem“.
Členové francouzského Národního shromáždění obvinili vládu z toho, že se „snaží okolními cestami, mimo kontrolu parlamentu, zavést povinné očkování“. „To je v podstatě totalitní nařízení“, řekla Marine Le Penová. Vláda ustoupila. Na nějaký čas.
Zdroj: 1