V ruském Generálním štábu uvedli podmínku použití jaderných zbraní

single-image

Rusko využije svého jaderného potenciálu v případě jakéhokoli raketového útoku na své území. Vyplývá to z článku pod titulkem O základech státní politiky Ruské federace v oblasti jaderného zadržování, který byl uveřejněn v novinách Krasnaja zvezda. (Foto: Wikipedia)

Z tohoto článku mimo jiné vyplývá, že jelikož se nedá zjistit, za se jedná o jadernou nebo konvenční raketu, bude každá raketa považována za jadernou. Dodává se také, že vojenské velení Ruska dostane ihned informaci o jejím startu a následně určí rozsah odvetných opatření.

Představitelé Generálního štábu přitom podotýkají, že za této situace se bude za cíl nepřítele považovat zničení Ruska.

Ministerstvo obrany vysvětluje, že podmínky týkající se použití jaderných nebo jiných druhů zbraní hromadného ničení ze strany nepřítele, působení na kriticky důležité ruské objekty, a také agrese za použití konvenčních zbraní by neměly vyvolávat u odborníků žádné otázky. Autoři článku podotýkají, že Rusko vyznačilo „červené linie“, které nesmí nikdo překročit. Když se k něčemu takovému potenciální nepřítel odhodlá, „bude odveta zdrcující“.

V článku se rovněž uvádí, že vypršení platnosti smlouvy o snížení a omezení strategických útočných zbraní (START III) může přivést svět na pokraj jaderné katastrofy.

Ruský prezident Vladimir Putin dne 2. června schválil Základy státní politiky v oblasti jaderného zadržování, v nichž se praví, že „Ruská federace považuje jaderné zbraně výhradně za prostředek zadržování, jehož použití bude mimořádným nuceným opatřením“. Zadržování je zaměřeno na to, aby potenciální nepřítel věděl o neodvratnosti odvety za agresi, zdůrazňuje se v dokumentu.

Smlouva o snížení strategických útočných zbraní (START III) podepsaná v roce 2010 zůstává jedinou platnou dohodou mezi Ruskem a USA o omezení zbraní. Platnost START III vyprší v únoru roku 2021, a Washington zatím neoznámil, jestli ji hodlá prodloužit. Americká administrativa na různých úrovních zdůrazňuje nutnost zapojení Číny do jednání o vypracování nové trojstranné jaderné dohody. V Pekingu tuto myšlenku zamítají. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podotýkal, že Moskva je pro prodloužení smlouvy bez jakýchkoli předběžných podmínek.

Zdroj: 1

loading...