V roce 1961 nechybělo mnoho a USA se málem samy zničily jadernou bombou. Mohla to být nejhorší katastrofa v historii lidstva…

single-image

V roce 1961 mohlo dojít k nejhorší jaderné katastrofě v historii lidstva. Z povrchu země mohlo zmizet několik měst a jaderný spad by zasáhl velkou část Spojených států.

Jedné chladné lednové noci roku 1961 odstartoval major Walter Scott Tulloch z vojenské základny Seymora Johnsona v Goldsboro k rutinnímu hlídkovému letu nad východním pobřežím Spojených států.

Uprostřed letu se Tullochův stroj B-52 Stratofortress spojil ve vzduchu s létajícím tankerem, který mu za letu začal doplňovat palivo. Současně si ale pilot tankovacího stroje všiml, že Tullochovu letadlu uniká palivo z nádrže na pravém křídle. Tulloch se proto ihned začal vracet zpět na základnu.

Za letu zpět se ale jeho letadlo začalo rozpadat. Díra ve křídle porušila integritu trupu stroje. Ve výšce 2700 metrů nařídil Tulloch všem členům posádky, aby vyskočili z letadla, které se mohlo každou chvíli zřítit. Pět jich stihlo vyskočit, tři to nezvládli a zůstali v trupu letadla, které za pár desítek vteřin narazilo do země.

Letoun se ještě za letu rozpadl a z jeho trupu vypadly dvě atomové bomby Mark 39 s hlavicemi o síle 4 megatun. To jsou hlavice 300 krát silnější než bomby, které dopadly na Hirošimu a Nagasaki. Pokud by bomby po dopadu na zem explodovaly, byla by to katastrofa biblických rozměrů. Zasaženy by byly Baltimore, Washington i Philadelphia. Ohrožen by byl i New York a spousty menších měst a vesnic.

To se naštěstí nestalo, bomby při dopadu nevybuchly. Ještě v noci probudili Jacka ReVella, specialistu letectva na bomby, který se měl vydat na místo a obě atomovky zneškodnit. To se mu také podařilo a bomby byly odvezeny na základnu.

Ještě celá desetiletí se snažily vojenské úřady celou záležitost bagatelizovat a nikdy nepřipustily, že by Spojené státy byly na pokraji jaderné apokalypsy. Až nově zveřejněné archivní dokumenty potvrzují, že tomu tak bylo.

Jedna z bomb nevybuchla proto, že se jí otevřel padák, kterým se zachytla v koruně stromu. Jak zjistil ReVella na místě, na bombě se odjistily i tak tři ze čtyř bezpečnostních západek. Zbyla pouze jediná, která zabránila jaderné explozi.

Druhou bombu bylo velmi obtížné najít. Té se totiž neotevřel její padák, a tak se obrovskou rychlostí zřítila k zemi. Za letu se rozpadla na několik částí. Byla nalezena až po několika dnech hluboko v bahnitém poli. ReVella přímo na poli vyjmul z bomby její nukleární jádro. Opravdu to není práce pro každého. Co bylo nejhorší, vojáci z jeho týmu zjistili, že na bombě byly všechny bezpečnostní západky odjištěné. Bomba tedy měla explodovat, jenže při rozpadu se poškodila natolik, že k explozi nedošlo.

Nelze vyjádřit, jak obrovské štěstí měla Amerika v obou dvou případech. Spojené státy byly od zkázy skutečně jenom malý krok a nechybělo mnoho, a mohly zemřít miliony lidí.

V případě exploze by byly následky katastrofální

 

 

 

 

loading...