Americký diplomat zveřejnil na Twitteru fotografii s čínskými vlajkami a obvinil Peking, že nedorazil na rozhovory o jaderném odzbrojení.
Podle Bloombergu tam však Čína ani neměla být. Jednalo se o první kolo konzultací mezi Ruskem a Spojenými státy a v důsledku jednání nebyla přijata žádná oficiální prohlášení. Výpad amerického diplomata vůči Pekingu získal na trapnosti a jeho „zpráva“ pak charakter provokační dezinformace nebo, chcete-li, fake news.
Jeden z klíčových účastníků rozhovorů o jaderném odzbrojení, Marshall Billingslea, napadl Čínu. Na Twitteru zveřejnil fotografii čínských vlajek a prázdných židlí s titulkem: „Jednání ve Vídni se teprve začínají. Čína se neobjevila. Peking se stále skrývá za # Velkou zdí tajemství kolem svého silného nárůstu jaderných schopností atd.. Každopádně budeme pracovat s Ruskem. “ Ovšem podle Bloombergu se však čínští diplomaté nyní neměli účastnit vyjednávání.
Čína na tento útok okamžitě zareagovala. Uvedli, že použití čínské vlajky při jednáních bez souhlasu Číny je přinejmenším zvláštní. „Zajímalo by mě, jak hluboko ještě mohou spadnout?“ citovala publikace tweet čínského diplomata.
Ruský velvyslanec v Rakousku například zveřejnil fotografii, na níž nebyly žádné čínské vlajky, a poznamenal, že ani nemohou být, protože se jedná o rusko-americké konzultace o strategické stabilitě.
Billingslea později napsal, že první kolo vyjednávání bylo velmi pozitivní, strany vytvořily pracovní skupiny a souhlasily s druhým kolem. Zároveň zveřejnil fotografii, na které se on a jeho ruský kolega Sergej Rjabkov široce usmívají.
Jak publikace připomněla, současná jednání souvisejí se skutečností, že platnost dohody START III končí v únoru. Americká vláda trvá na tom, že nová dohoda by měla zahrnovat Čínu, a proto vyzývá Rusko, aby usnadnilo zapojení Pekingu do jednání. Čína to ale odmítá. A současné kolo jednání mezi Ruskem a Spojenými státy skončilo bez jasného prohlášení o výsledcích a perspektivách, dodal Bloomberg.
Zdroj: pz.cz