Black Lives Matter vyzývá k odstranění nástěnných maleb a soch, které zobrazují Ježíše jako „bílého Evropana“

single-image

Aktivista Black Lives Matter Shaun King vyzval k odstranění soch, nástěnných maleb a vitráží, která zobrazují Ježíše jako „bílého Evropana“, což je údajně forma „hrubé nadvlády bílých “. (Foto: Wallpaperfire)

Útok na náboženská díla přichází v době, kdy aktivistická skupina vyzývá k bourání soch konfederace a k odstranění dalších historických památek.

King vyzval na Twitteru: „Ano, myslím si, že sochy bílého Evropana, o němž tvrdí, že je Ježíš, by také měly být strženy, jsou formolu bílé nadvlády. Vždy tomu tak bylo.“

Napsal také, že všechny „nástěnné malby a vitráže s bílým Ježíšem, jeho evropskou matkou a jejich bílými přáteli by také měly být strženy,“ a nazval je „hrubou formou nadvlády bílých… nástrojem útlaku [a ] rasistickou propagandou.“

King vůbec není okrajovou postavou – známý aktivista za rasovou spravedlnost se dostal do popředí hnutí Black Lives Matter a naposledy posloužil jako náhrada za Berniho Sanderse, senátora Vermontu, který chtěl kandidovat na prezidenta za Demokratickou stranu.

Jeho příspěvek se objevil den poté, co konzervativní vědci předpověděli, že tito bořiči soch půjdou i po soše Ježíše.

Protestující po celé USA se již několik týdnů zaměřují na údajné „rasistické“ sochy – počínaje generály, kteří bojovali za Konfederaci během americké občanské války, ale rychle se přesunuli na Christophera Columbuse, prezidenta Ulyssese S. Granta a další, včetně Thomase Jeffersona a George Washingtona, dva ze zakladatelů USA.

Před vandalismem nebyl ušetřen ani pomník 54. mise dobrovolníků Massachusetts – africko-amerického pluku, který bojoval v občanské válce. Mezitím se Muzeum přírodní historie v New Yorku rozhodlo odstranit sochu 26. amerického prezidenta Theodora Roosevelta a uvedlo, že jeho zobrazení domorodých Američanů a Afričanů z něj učinilo „škodlivý symbol systémového rasismu“.

Kingův příspěvek představuje podněcování federálních zločinů z nenávisti, argumentoval konzervativní filmař Mike Cernovich a přirovnal to k teroristické kampani Ku Klux Klan proti církvím.

Zdroj: 1

loading...