USA dnešním dnem definitivně odstupují od Dohody o otevřeném nebi. Pokrytci, zní z Moskvy

single-image

Závazky Spojených států amerických v rámci Dohody o otevřeném nebi oficiálně vypršely dnes, v neděli 22. listopadu. Právě v tento den totiž uplynulo půl roku ode dne zveřejnění zprávy pro ostatní účastníky, týkající se záměru odstoupit od dohody. (Foto: Airwolfhound)

Rozhodnutí, které překvapilo dokonce i evropské spojence Washingtonu, a které jimi nebylo úplně podpořeno, nabývá tedy dnešním dnem definitivní platnosti.

Moskva hodlá usilovat o pevné záruky toho, že státy, které zůstanou v Dohodě o otevřeném nebi, budou plnit své závazky. Uvedlo to ruské ministerstvo zahraničí.

„Washington v posledních měsících činil pokrytecká prohlášení, že v případě, že se změní ruský postoj, může pozměnit i své vlastní rozhodnutí. Ve skutečnosti nikdo nic měnit nehodlal. Byla to jenom hra pro obecenstvo, kterou chtěly (USA, pozn. red.) oklamat vlády a veřejnost evropských států, jež vyzývaly Washington k tomu, aby si to rozmyslel. Avšak americká strana, stejně jako v případě jiných dohod v oblasti kontroly zbraní, hodlala cílevědomě zmařit Dohodu o otevřeném nebi (Připomeňme, že americká účast v této dohodě byla podmínkou nabytí její platnosti),“ praví se v zprávě.

MZV RF dodalo, že nyní, po odstoupení od dané dohody, počítá americká strana s tím, že její spojenci budou na jednu stranu, bránit letům ruských průzkumných letounů nad vojenskými objekty USA v Evropě, a na druhou stranu, se budou dělit s Washingtonem o své fotografické záznamy z ruského území.

„Pro Rusko je to samozřejmě nepřijatelné. Budeme usilovat o pevné záruky splnění závazků států, jež zůstaly členy Dohody, za prvé ohledně zajištění možnosti pozorování celého jejich území, a za druhé, slibu, že nebudou předávat záznamy pozorovacích letů třetím zemím, jež nejsou účastníky Dohody o otevřeném nebi,“ praví se v prohlášení ruského MZV.

Zástupci MZV RF rovněž poznamenali, že když si americká strana skutečně přeje, aby dohoda i nadále fungovala, a aby Rusko zůstalo jejím členským státem, „mají se neodkladně zamyslet nad tím, co je třeba udělat za účelem odstranění ruských obav“.

„Washington udělal svůj tah. Ani evropská bezpečnost, ani bezpečnost samotných USA a jejich spojenců tím nezískala. Mnozí na Západě si teď kladou otázku, jaká bude reakce Ruska. Odpověď je jednoduchá. Dříve jsme nejednou zdůraznili, že můžeme projednat všechny varianty. Pozorně sledujeme a analyzujeme, do jaké míry odpovídají výroky jiných účastníků Dohody jejich skutkům. Příslušná rozhodnutí budeme přijímat na základě zájmů Ruska a jeho spojenců,“ uzavřel věc ruský resort zahraničí.

Sledovali Trumpa

Jak tvrdí americká strana, důvodem pro odstoupení USA od Dohody o otevřeném nebi se stala „vícenásobná porušení ze strany Moskvy“.

Washingtonu není po chuti, že Rusko odmítá využívat vzdušný prostor v desetikilometrovém koridoru podél jeho hranic s Abcházií a Jižní Osetií. Ruská strana na to konto podotkla, že uznala nezávislost těchto států a plní požadavky smlouvy, podle které se pozorovací lety mají konat nejblíž 10 km od hranice země, jež není jejím členem. Navíc, snímky těchto oblastí lze získat moderními technickými prostředky bez letů v tomto koridoru.

Američanům rovněž nevyhovuje, že Moskva omezila lety nad Kaliningradskou oblastí na 500 km. Ruská strana ale připomněla, že je to naprosto identické režimu, který USA stanovily pro Aljašku. Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov již dříve poznamenal, že američtí partneři dokonce i za těchto omezení mohli sledovat 90 % území Kaliningradské oblasti.

Existují také další důvody pro nespokojenost USA, jako třeba lety nad Krymem, který Západ nepovažuje za území RF, či obvinění z toho, že Moskva používá fotografie z těchto letů pro volbu terčů, nebo dokonce z toho, že během letů nad USA sledovali Rusové místo pobytu Trumpa.

Zdroj: 1

loading...