Tak už nás konečně poslouchejte, apelují slovenští vědci na vládu. Mají zlé varování

single-image

Plošné testování Slovensko nespasí. Tak by se dalo shrnout poslání předních slovenských odborníků. Po setkání s prezidentkou země Zuzanou Čaputovou zveřejnili petici, ve které vyzvali vládu, aby dala na jejich názory. (Foto: Pxhere)

V úterý večer proběhlo setkání prezidentky s předními odborníky v oblasti zdravotnictví. Účastnili se ho mimo jiné i ředitelka Ústavu virologie Slovenské akademie věd Silvia Pastoreková, virolog Boris Klempa či Peter Celec z Ústavu molekulární biomedicíny Lékařské fakulty UK. Po schůzce zveřejnili petici, ve které vědci upozorňují, že vláda reaguje na epidemii koronaviru nedostatečně a činí nesystematické kroky.

„Chceme upozornit na několik faktorů, které je třeba zvážit pro dlouhodobé zlepšení epidemické situace. Apelujeme proto na předsedu a členy slovenské vlády, členy Ústředního krizového štábu a pandemické komise, aby důkladně zvážili, jaké kroky jsou nejefektivnější v horizontu delším než pár týdnů,“ uvádějí odborníci.

Vědci obviňují politiky z toho, že nejsou schopni rozumně komunikovat s veřejností a jejich výroky rozdělují společnost. Často nerespektují vědecké poznatky, zlehčují problém a špatně interpretují data. Podle nich přijímaná opatření z větší části reagují pouze na aktuální epidemiologickou situaci v zemi a nesledují vývojové trendy.

Antigenní testy by se měly využívat v ohniscích infekcí. Podle nich by měl zůstat výrazně omezen pohyb občanů. K tomu je ale nutné vytvořit analytickou strukturu pro průběžné vyhodnocování situace, která podle nich dnes chybí.

Odborníci navrhují posílit kapacitu testování pomocí standardizovaných PCR testů. Ohrožené skupiny obyvatel a ohniska by se jimi měly pravidelně testovat. Výsledky antigenního testování by se měly kontrolovat i PCR metodou.

Po schůzce prezidentka Čaputová vyjádřila lítost, že se během pilotního projektu plošného testování nepoužívala i PCR metoda, která by mohla ověřit účinnost antigenních testů.

„Mrzí mě při této příležitosti, že nedošlo zároveň k verifikaci pozitivně testovaných i PCR testy, protože jsme mohli mít zcela jednoznačnou odpověď na přesnost použitých testů a dnes jsme mohli vést kvalifikovanější debatu o tom, jak s výsledky testů lépe naložit,“ řekla Čaputová.

Na uvolnění opatření je ještě brzo

Ani po skončení plošného testování by podle odborníků nemělo dojít ke zrušení omezujících opatření proti koronaviru. Volný pohyb by měl zůstat nadále omezen. K uvolnění může dojít pouze až v průběhu dnů až týdnů.

„Důvěra veřejnosti může být významně ohrožena, pokud bude celostátně plošné testování systematicky interpretováno jako jediná alternativa k ještě výraznějším omezením mobility a cesta k rychlému uvolnění opatření, přičemž následně tato očekávání nebudou moci být naplněna,“ tvrdí.

Po skončení pilotního projektu začne o víkendu plošné testování po celém Slovensku. Testování bude probíhat pomocí antigenních testů. Odborníci však varují před jejich nízkou spolehlivostí. Pražská Fakultní nemocnice Motol v úterý zveřejnila zprávu, ve které upozorňuje, že tento typ testování je nespolehlivý.

„Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 %. Náš odhad byl přitom zhruba 85 %,“ informoval prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D., přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol. „Dá se říct, že 3 z 10 Covid+ pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají!“ dodal.

Zdroj: 1

loading...