Švédsko podniká kroky k zavedení práva šaría, rozhoduje ve prospěch dětských sňatků

single-image

V manželství s nezletilou dívkou

Švédský soud rozhodl ve prospěch manželství mezi 14 letou Syřankou a jejím 21 letým manželem, který je zároveň jejím bratrancem. Soud rozhodl na základě toho, že dospívající dívka se jeví jako „zralá“, stejně tak rozhodl i z náboženských a kulturních důvodů.

Podle webu Speisa se dívka vdala za svého bratrance v rodné zemi již ve svých 12 letech . Pár zažádal o azyl, následně byl poslán žít k dívčině tetě a její rodině do Švédska. Kromě toho, že není plnoletá, je nyní i těhotná.

Švédská sociální služba se zapojila z důvodu dívčina nízkého věku a kvůli tomu, že manželství považuje za zcela nevhodné. Proto se také rozhodla podniknout logické kroky a vzít případ k soudu.

Soudce, který případu předsedal, však s úřady sociálních služeb jejich rozhořčení nesdílel a necítil, že by byl spáchán jakýkoliv trestný čin, jelikož pár byl vychován s odlišným náboženským a kulturním vnímáním morálky. Soud dokonce shledal 14 letou dívku „vyzrálou“ a proto na tom nevidí nic špatného.

Soudy si neví rady

Toto je diskutovaná otázka mnoha evropských zemí, jako je Švédsko a Německo, které zaznamenaly příliv imigrantů. Mnoho soudů si není jisto, jak v určitých situacích kvůli kulturním rozdílům postupovat a nezřídka končí straněním uprchlíkům ve snaze někoho neurazit.

O děsivě podobném případu se rozhodovalo v Německu, kde si 14 letá teenagerka vzala 20 letého bratrance. Regionální německý soud se rozhodl manželství uznat za právoplatné bez ohledu na to, že legálně je možné v Německu uzavřít sňatek až po dovršení 16 let.




Mezi stovkami tisíc migrantů přicházejících do Evropy je celá řada nezletilých manželek, z nichž je některým 11 let a některé jsou již matkami. Navzdory tomu, že většina evropských zemí stanovuje minimální věk pro uzavření manželství 16 let, vypadá to, že úřady si nejsou jisty, co mají s mladými nevěstami migrantů dělat.

Neexistují žádné oficiální záznamy o počtu nezletilých manželek žijících v Evropě, ale odhaduje se v řádech stovek. Ačkoliv v některých případech byly dívky od svých manželů odděleny a umístěny do zařízení na ochranu dětí, v dalších se úřady spokojily s tím, aby se svými manželi zůstali ze strachu, že by je mohly traumatizovat.

Dopad na justiční systém

Kromě pedofilie existují ještě dva hlavní negativní vlivy, které tato rozhodnutí budou na mít soudní systém. Za prvé, tato rozhodnutí znamenají, že Švédsko a Německo nyní schvalují právo šaría a mohou sloužit jako precedens pro další zavádění práva šaría v zemi. To zahrnuje například otroctví, zabíjení z milosti a znásilňování. Tyto praktiky vychází z určité formy práva šaría a mohou být před soudem odůvodněny na základě tohoto precedensu.

Druhý problém se týká rodilých občanů těchto zemí, kteří se dozvídají, že určité zákony se nyní nevztahují na lidi, kterým je povoleno žít v  jejich zemi. „Je to dobrá legislativa, která udělala jasno v tom, že dětské sňatky ve Švédsku nejsou povoleny,“ říká Aleksander Gabelic, předseda švédské asociace OSN, pro Aftonbladet.

Co se týče úřadů, je kritický. Tvrdí, že rozlišují mezi lidmi a národy. „Je pozoruhodné, že na rodilé Švédy se vztahují jiné právní předpisy než na lidi, kteří přišli z jiných zemí,“ říká.

Tedy je nutné si položit otázku, jestli imigranti, kteří přijali azyl, by neměli dodržovat zákony dané země pro dobro společnosti? Většina uprchlíků žádá o azyl protože zákony, které mají ve své rodné zemi se v průběhu let zhoršují. Nyní chtějí utéct jenom aby zavedli ty samé hrozné zákony v nové zemi? Tato soudní rozhodnutí vytvořila kluzký svah morálky a náboženství versus práva.

Zdroj: 1, 2

loading...