Progresivní starosta Bristolu podpořil plán, který by umisťoval žadatele o azyl do domovů obyvatel anglického města, aby se snížil počet migrantů spících na ulicích. (Foto: Flickr)
Síť Bristol Hospitality Network (BHN) – která tvrdí, že zastupuje „nemajetné žadatele o azyl v Bristolu“ – uvedla, že v současné době je ubytovna, která ve městě ubytovává migranty, plně vytížena, a proto vyzývá veřejnost, aby ubytovávala migranty ve svých domovech.
Marvin Rees, starosta města tento záměr podpořil a prohlásil, že Bristol by měl být podle BBC městem, „kde se všichni cítí vítáni a v bezpečí“.
„Bristol je svatyně se silným sektorem uprchlíků a žadatelů o azyl, který úzce spolupracuje jak s radnicí Bristolu, tak s místní komunitou na hledání krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých řešení pro tuto skrytou a chudou populaci,“ prohlásila ředitelka BHN.
Ve Spojeném království je odhadem 48 000 žadatelů o azyl. Skutečný počet je však pravděpodobně mnohem vyšší vzhledem k rekordnímu počtu nelegálních příjezdů migrantů na lodích, kteří v současnosti proplouvají přes Lamanšský průliv.
Vláda od začátku roku 2019 úspěšně deportovala pouze 2,6 procenta z odhadovaných 5 795 nelegálních migrantů, kteří připluli na lodích. Z 2 860 migrantů, kteří od května tohoto roku nelegálně dorazili k britským břehům, nebyl deportován ani jeden.
Migrantům, kteří v zemi žádají o azyl, je obvykle poskytováno bezplatné bydlení financované daňovými poplatníky, přístup ke zdravotní péči Národní zdravotní služby (NHS), vzdělání pro děti ve věku od pěti do 17 let a týdenní příspěvek ve výši nejméně 35,39 liber.
Odhaduje se, že náklady na podporu takzvaných žadatelů o azyl dosáhnou v příštích letech nejméně 4 miliardy liber.
Uprostřed pandemie koronaviru, Bristolská rada začala ubytovávat migranty v hotelích po celém městě. Bristolská nemocniční síť uvedla, že mnoho žadatelů o azyl je z Iráku, Sýrie, Súdánu a Afghánistánu.
Zdroj: 1