Putine, přestaň! Bývalí agenti CIA tvrdí, že Čechy v Libanonu unesli Rusové z GRU

single-image

Kauza Vrbětice je propojená s únosem pětice Čechů v Libanonu a libanonským obchodníkem se zbraněmi Alím Fajádem. Alespoň to tvrdí webový portál, který vedou bývalí američtí zpravodajci. Kam až sahají chapadla ruské GRU? (Foto: Wikimedia)

Kauza Vrbětice nadále obrůstá novými, až neuvěřitelnými podrobnostmi. Co vše mají agenti GRU na svědomí? Podle webu OpsLens, jehož autoři tvrdí, že jsou bývalými americkými zpravodajci, může obávaná ruská tajná služba GRU za únos pěti Čechů v Libanonu z roku 2015. Důvod? Moskva chtěla zachránit libanonského obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda, který byl zatčen v Praze a čekal na vydání do Spojených států.Alí Fajád, Libanonec s ukrajinským občanstvím, byl totiž agent GRU. Tvrdí to autorka článku Shelly Mateerová, která o sobě uvádí, že pracovala pro CIA.„Fajád byl zatčen a zatímco česká vláda diskutovala o jeho vydání do Ameriky, agenti GRU vymysleli neuvěřitelný plán zahrnující únos v Libanonu. Následně byl Fajád propuštěn výměnou za několik českých občanů, včetně českého vojenského zpravodajského důstojníka,” stojí v článku.Jak na tyto šokující informace přišla, autorka nezmiňuje. Prostě to tvrdí. O situaci se začal zajímat i český server Neovlivní.cz. I tento zdroj byl překvapen posledními zjištěními.„Nejnovější propojení Fajáda a ruské GRU je přitom poněkud překvapivé. Objevuje se navíc ve chvíli, kdy se Česká republika kvůli vrbětické kauze ocitla v diplomatické válce s Ruskem, v níž zůstala země osamocena. Redakce Neovlivní.cz je v kontaktu s autorkou textu na OpsLens Shelly Mateer. Ta však zatím na otázku, čím lze podložit informaci o spolupráci Fajáda s Rusy, neodpověděla. ‚Na téma Fajád chystáme další články,‘ uvedla zatím,“ napsal český portál na svých stránkách.

Do Vrbětic jako do špajzu

Portál Neovlivní.cz připomíná, že byl Fajád „prokazatelně spolupracovníkem několika tejných služeb“. O jeho ruské konexi se však zatím nemluvilo. Po jeho zatčení se k Fajádovi prvně oficiálně přihlásila libanonská rozvědka, která uvedla, že její agent pro ni plnil před zatčením v Praze misi. Fajád byl spojován i s ukrajinskou tajnou službou. Skrze Ukrajinu totiž organizoval řadu transakcí se zbraněmi, jak potvrdilo vyšetřování únosu Čechů.

Jak s tím ale souvisí vrbětická kauza? Server Neovlivní.cz se totiž dozvěděl, že Fajád pro svůj obchod se zbraněmi, který se odehrával přes území Ukrajiny, vyžíval muniční skaldy ve Vrběticích.„Byl jedním z mnoha obchodníků se zbraněmi, jehož transakce se děly se zbožím uloženým ve Vrběticích. Není to nic výjimečného, v podstatě každý, kdo dělal obchody se zbraněmi, dříve či později tamní sklady využil. Chodili tam jak do špajzu,” potvrdil českému serveru pod podmínkou anonymity zdroj z bezpečnostních složek.Za zmínku stojí, že Neovlivní.cz tvrdí, že redakce o propojení Alí Fajáda s vrbětickými sklady shromažďovala informace čtyři týdny. Článek Shelly Mateerové na OpsLens ovšem vyšel před pěti dny.„Dosavadní zjištění ohledně jeho vazeb na Putinovy tajné služby potvrzují jen to, že Fajád zprostředkoval obří zbrojní obchod mezi Ruskem a Irákem v roce 2012. A dokonce se účastnil schůzky, na níž ruský prezident Putin přijal tehdejšího iráckého premiéra Málikího,“ tvrdí Neovlivní.cz.

Zeman, kágébáci a estébáci

Americký portál bývalých zpravodajců CIA a dalších tajných služeb USA si ve svém článku neodpustil výpad na současné politické vedení České republiky, které obvinil z těsných vazeb s Ruskem.„Dnes český prezident Miloš Zeman je dobře známý svou proruskou orientací. Popravdě je považován za loutku ruského prezidenta Putina,“ píše bývalá agentka CIA o české hlavě státu.Poukazuje na to, že nehledě na omezení pravomoci v parlamentní republice jmenuje prezident osoby do klíčových pozic a má vliv na zahraniční politiku země.

„Jedním ze jmenovaných je (prezidentův, pozn. red.) spojenec premiér Andrej Babiš. Babiš je nejen bývalým členem komunistické strany, ale údajně i spolupracovník sovětské KGB a příslušník StB, československé tajné policie,“ upozorňuje autorka textu.

„Babiš je nyní druhý nejbohatší muž v České republice a vlastní dvoje největší české noviny. Jako premiér je Babiš nejmocnějším lídrem v zemi. Obě operace GRU, Vrbětice v roce 2014 a Fajád v roce 2016, proběhly v době, kdy byl Babiš a Zeman u moci. V té době byl Babiš mocným ministrem financí a přes svou stranu kontroloval i ministerstvo obrany,“ poukázala autorka.Dále si klade otázku, zda vyhoštění ruských diplomatů sníží vliv a aktivitu v Česku.„Čas a BIS ukáže,“ píše závěrem.

Libanonští zajatci

Pětice Čechů zmizela v Libanonu v roce 2015. V zajetí byli 199 dní a na svobodu se dostali 1. února 2016. Jejich zajetí mohlo být odvetou za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda v Praze, o jehož vydání usilovaly USA. V den jejich návratu do vlasti byl z české vazby Fajád propuštěn.Tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO) médiím potvrdil, že podmínkou propuštění Čechů bylo to, aby Praha Fajáda nevydala do USA. Únos Čechů prověřovala česká policie. Ta ale případ odložila.„Podle zjištění Neovlivní.cz vyšetřování skončilo ve ztracenu hlavně proto, že v něm hrálo roli příliš mnoho zájmů hned několika zpravodajských služeb. Českých, ale i zahraničních. Včetně těch amerických a izraelských,“ píše server.Fajáda spolu s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem zadrželi čeští policisté v dubnu 2014 na základě amerického zatykače. Spojené státy tvrdily, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA), kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.Tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) vydání Fajáda a Marabího do USA zamítl. Později v případě Jabera, který pocházel z Pobřeží slonoviny, rozhodl o vydání do USA.

Zdroj: 1

loading...