Proč byl poplach na US základně Ramstein V Německu? Nikdo nic neví

single-image

Podle německých novin Die Welt v polovině prosince byl spuštěn poplach na americké vojenské základně Ramstein v Německu a varoval před raketovým útokem. (Foto: Picryl)

Poplach se ukázal jako falešný, ale armáda si několik minut myslela, že jde o skutečný útok. Incident vyvolal nespokojenost v obranném výboru, který požaduje, aby německá vláda vysvětlila, jak k tomu mohlo dojít.

V Bundestagu se nyní podle deníku Die Welt objevují spory ohledně raketového poplachu na americké vojenské základně Ramstein v německém státě Porýní-Falc. Politici několika frakcí požadují okamžité objasnění incidentu.

Jak je uvedeno v článku, americké jednotky umístěné na základně Ramstein dostaly 12. prosince automatické varování před útokem. Několik minut se vojenská základna mylně domnívala, že to byl skutečný útok.

Americká základna potvrdila, že se nejednalo o cvičení prováděné místní armádou. Poplach byl definován jako varování před raketovým útokem z jiného státu. Zůstává nejasné, zda to znamenalo útok ruských mezikontinentálních raket, píše německý deník.

Německá vláda podle vlastního prohlášení dosud nedokázala posoudit podrobnosti toho, co se stalo. Rovněž zůstává nejasné, jak mohlo dojít k tomuto falešnému poplachu, který hlásil údajně skutečný útok.

Tato skutečnost způsobuje nespokojenost obranného výboru, který vyžaduje podrobnější informace o tomto incidentu. „Existuje mnoho otázek, jak přesně se to všechno stalo,“ řekl poslanec levicové strany Alexander Noy. Tobias Lindner z frakce Zelených řekl: „Spolkový sněm musí být plně informován, včetně výměny údajů s vládou USA.“

Na otázku redaktorů německé ministerstvo obrany odpovědělo, že incident „falešného leteckého útoku“ byl rychle objasněn a neobjevila se žádná hrozba, uzavírají v nedělním vydání německé noviny Die Welt.

Zdroj: 1

loading...