Poznejte rozdíl! Ve Wu-chanu, kde začala pandemie koronaviru, lidé divoce oslavili příchod nového roku

single-image


Město Wu-chan se loni dostalo do povědomí snad skoro každého člověka na světě. Přesně před rokem se stalo epicentrem nového koronaviru SARS-CoV-2, který paralyzoval život ve většině zemí planety. Ve čtvrtek jeho obyvatelé na přeplněných náměstích bouřlivě oslavili příchod nového roku, zatímco v mnoha jiných místech světa panuje tvrdý lockdown. (Foto: Twitter)

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byl nový typ koronaviru poprvé nahlášen dne 31. prosince 2019 právě ve Wu-chanu, hlavním městě čínské provincie Chu-pej. Kvůli zabránění šíření viru čínské úřady zavedly bezprecedentní zákaz vycházení a město nekompromisně uzavřely. Ulice se vylidnily. Přesto se virus dostal ven a začal se šířit světem. Zasáhl zhruba 200 států a nakazil přes 81 milionů lidí.

Zatímco zbytek světa zoufale zápasí s covidem-19 a vlády zakazují svým občanům venkovní zábavu a nakupování mimo obchodů se základními potřebami, náměstí a kluby Wu-chanu se během novoročních oslav zaplnily k prasknutí. Po viru jakoby se slehla zem a připomínají ho pouze roušky, které Číňané stále poctivě nosí.

Internetem se šíří záběry jásajících lidí před radnicí města, epicentrem oslav. Lidé drží v rukou balónky, dělají si skupinová selfíčka, objímají se a v souladu s čínskou tradicí vypouští lampiony do vzduchu.

Tyto záběry jsou však v kontrastu s tím, jak příchod nového roku přivítali lidé ve velkoměstech západního světa, kde koronavirus dále láme rekordy. V mnoha městech hlavní ulice zely prázdnotou a v některých případech byl vyhlášen zákaz vycházení. To platí jak pro Slovensko a Českou republiku, tak i pro New York, kde došlo k výraznému omezení shromažďování.

Zdroj: 1

loading...