Nejen Su-57. Jak může Rusko reagovat na polské F-35?

single-image

Polské vojenské letectvo získá důležitou posilu v podobě letounů páté generace. Rusko se musí zamyslet nad tím, jak se ochrání před potenciálními nepřátelskými aktivitami NATO. Je nutné to udělat na moři, na souši i ve vzduchu. (FOTO: SPUTNIK)

Do roku 2026 má polské vojenské letectvo získat 32 víceúčelových stíhacích letounů F-35. Příslušná smlouva byla podepsána koncem ledna.

Má to silně změnit polské vojenské letectvo. Letouny páté generace budou činit přes dvě třetiny útočných leteckých sil Polska a ostatních 48 letounů F-16 má být použito spolu s F-35 za účelem maximálního využití možností společných bojových aktivit strojů různé generace. Ve srovnání s dnešním různorodým a různě starým složením polských leteckých sil se má situace změnit kardinálně.

Polsko přestupuje na pátou generaci

Poměr sil se změní rovněž na Baltu, nad čímž se Rusko musí také zamyslet. Dá se předpokládat, že za 5-6 let získá ruské vojenské letectvo několik desítek Su-57, jež budou mít všechny moderní kapacity, například možnost součinnosti s drony. V této době však Rusko mít sousední zemi, jež má ve výzbroji téměř stejný počet letounů páté generace.

F-35 je skutečný bitevní stroj, i když má jisté problémy, zato ale disponuje zkušenostmi z válečných operací v Sýrii, kde je využíval Izrael proti Hizballáhu. Su-57 také úspěšně absolvoval „testy“ v Sýrii, ale nesmíme zapomínat, že teroristé, proti kterým byly nasazeny ruské letouny, nemají a neměli žádnou vážnou protileteckou obranu.V roce 2018 tehdejší náměstek ministra obrany RF Jurij Borisov prohlásil, že poněvadž je Su-35 považován za jeden z nejlepších světových letounů, „nemá smysl dnes urychlovat práci na masové výrobě letadla páté generace“. Toto prohlášení se může zdát poněkud sporným, ale vcelku správným vzhledem k modernizaci polského vojenského letectva. V tom smyslu, že „zrcadlovost“ reakce nemusí být zajištěna jenom masovou výrobou Su-57. Především je třeba se postarat o zvýšení integrace různých druhů zbraní do společného informačního prostoru.

Baltské loďstvo proti polským letištím

Co tedy může Rusko postavit proti polským F-35?

Nejlepším řešením je organizace součinnosti různorodých sil: protivzdušné obrany, námořnictva a stíhacího letectva. Pokrokové prostředky objevení, čelení a zasažení musí fungovat jako jeden organismus.

Pro tuto „spojku“ se dá různě použít Baltské loďstvo. Na vodě to mohou být korvety projektu 20380 vybavené moderními protileteckými systémy Redut a také ponorky projektu 06363 vybavené raketami Kalibr, které se dají nasadit k likvidaci infrastrukturních objektů, například letišť a spojovacích uzlů.

Změny ve vzduchu

Jsou potřebné kvalitativní změny ve složení letecké skupiny, což znamená:

· Aktivní použití letadel radiolokační výstrahy. Rusko vlastní modely A-50 a jejich modifikovanou verzi A-50U, ale není jich dost. Byl rovněž vyvinut, ale zatím nedodán letoun A-100 Premier.

· Integraci s pozemními a námořními prostředky radiolokační výstrahy, činnost letectva bez použití vlastních radarů v malých výškách podle zjištění cíle z jiných zdrojů, což umožní podstatně snížit šance na objevení těchto letounů.

· Použití stíhaček typu MiG-31BM určených k dlouhým a extra dlouhým letům s raketami R-37 (dolet až 300 km).

· A samozřejmě také nasazení letadel páté generace, tedy Su-57.

Su-35 může zvítězit nad F-35, ale…

Musíme ale poznamenat, že letouny předcházející generace, účinné ve vzdušném boji, mohou být v případě patřičné spolupráce s jinými prostředky vážným problémem pro F-35 a nemusí nepůsobit ani hůře než Su-57.

Především přichází v úvahu součinnost dvou letounů čtvrté generace, Su-35 a MiG-31. V reálné situaci vzdušného boje je však F-35 zaregistrují dlouho před tím, než je ruské letouny samy objeví, navíc existuje velká pravděpodobnost toho, že se v tuto chvíli k ruským letounům přiblíží polské (americké) rakety. Při střetnutí s letouny čtvrté generace spočívá hlavní trumf stealth letounů, ke kterým patří F-35, právě vzdušný boj na velké vzdálenosti. Když se však podaří těmto raketám vyhnout, dokáže možná Su-35 překonat v boji zblízka F-35. Právě letouny čtvrté generace typu Su-27 a Su-35 jsou nejdokonalejší super manévrovatelné stroje, což je v blízkém boji hlavní faktor.

Pomůže S-400, existují však drobné detaily

Na souši a na moři se proti skupině F-35 dají uplatnit protiletecké raketové systémy S-400 s raketami typu 40N6 o velkém doletu (podle oficiálních dat činí jejich dolet 35 km a průměrná rychlost letu 1 190 metrů za sekundu), které by dokázaly zlikvidovat F-35 před tím než dosáhnou hranice použití vlastních raketových systémů.

Ale použití této rakety má jeden problém: 40N6 je raketa samonaváděcí, potřebuje tak mít aspoň přibližná data cíle, která se dají získat z jistého pozorovacího stanoviště, například lodě nebo letadla.

Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost právě vývoji radarů. O závažné úloze radarů svědčí fakt, že zatímco obyčejná letadla ruské radary „vidí“ na vzdálenost 150 km, pak stealth letoun na vzdálenost pouhých 30-50 km (a to jen teoreticky!). Tohle je ale vzdálenost, na které F-35 již odpálil své rakety na protivzdušné systémy, tj. existuje možnost, že „uvidí“ rakety z F-35 dříve než samotný F-35. 

Možná, že dobrou posilou obrany ruského Baltu budou kosmické průzkumné prostředky. Navíc je třeba se zamyslet nad systémy radioelektronického boje jako například Krasucha-4, která byla nasazena v Sýrii a kterou americké velení označilo za „nejagresivnější na světě“.

Iskander znemožní vzlet

Existuje samozřejmě možnost použití pozemních raketových systémů typu Iskander, které by mohly zlikvidovat místa rozmístění F-35 na území Polska, anebo minimálně značně zkomplikovat jejich nasazení v případě válečných akcí. Tím spíš, že použití raketových systémů Iskander je možné v rámci výzvědné útočné operace a také v režimu reálného času: zjištění dat rozmístění letadel nepřítele, jejich odvysílání raketové baterii, odpálení z páru raketových zařízení, čímž bude místo rozmístění spolu se všemi letouny na zemi zlikvidováno.

Bojový cyklus takové operace může dnes činit do 10 minut od okamžiku objevení cíle. Vyžaduje to samozřejmě sladěnou informační spolupráci všech druhů vojsk a také vybavení nejmodernějšími systémy. Jsou ruské ozbrojené síly připraveny na ztělesnění podobného schématu anebo proces zpomaluje nedostatečná připravenost těch nebo jiných složek (třeba elektroniky)? Na tyto otázky se dnes bohužel nedá odpovědět.

Jaderná válka mezi Ruskem a Polskem

Na závěr připomeneme dvě věci, na které upozorňují ruská média. Za prvé dostane Polsko F-35 v kompletaci „economy class“, bez F-15EX a letounů s velkým doletem. Místo nich se ale dají použít F-16 a pozemní řídící stanoviště, ba i přednosti samotného F-35 to nesnižuje, i když činí jeho použití méně efektivním.

Za druhé F-35 dokáže použít jaderné pumy. Tuto možnost ale mají četná letadla, například Su-30, která Rusko dodává Indii.

Hlavní ale je, že Polsko nevlastní a nemůže vlastnit jaderné pumy, protože doktríny jaderných států neobsahují možnost předání těchto zbraní zemím, jež nejsou členy jaderného klubu.

Zkrátka se nemusíme bát toho, že polská letadla přemění Moskvu na jaderný popílek. Reálnější jsou obavy jiného druhu. Když Polsko realizuje všechny plány ohledně modernizace vojenského letectva, znamená to, že se velmi změní. Rusko se musí již dnes zamyslet nad odporem nikoli včerejším, ale budoucím reáliím. Není to ale globální problém, protože se shoduje se směrem rozvoje současných Ozbrojených sil RF. Rozvoj moderních zbraní a hledání odpovědí na tyto výzvy je celkem normální úkol.

Zdroj: 1

loading...