Inspirovali se Poláci u Turků, jak utábořit své vojáky na cizím území?

single-image

„Inspirovali se Poláci u Turků, kterak utábořit své vojáky na cizím území? A naše ministerstvo zahraničí v tom nevidí problém? Navazuje snad Polsko na neblahou historii před 2. světovou válkou? zeptal se europoslanec Ivan David v komentáři k události na česko-polské hranici. O co jde? (Foto: Pixabay)

Citace z fb, včetně komentáře: Co se to děje na naší hranici?
„Jde o prostor Pelhřimovy na Osoblažsku. Před rokem 1742 šlo o jednu obec jménem Pilgersdorf. Tu „polskou“ (tehdy pruskou) část prosrala Marie Terezie.

Dnes je na polské straně za říčkou Hrozová obec Pielgrzymów. Prostor Pelhřimovy (zaniklá obec se zachovaným kostelem a kaplí) je na české straně. A o tento prostor se jedná. Konkrétně o cestu k Panské kapli,“ napsal europoslanec.Zpráva regionálního Deníku z 6. června tohoto roku:

„Nejdřív polští vojáci střežili uzavřené hranice jen z polského břehu, ale pak se z polských Pielgrzymów přesunuli přes most do českých Pelhřimov. Na českém břehu si zřídili checkpoint s ohništěm přímo před kaplí. Pak českým občanům zakázali vstup.“

„Tohle je dost nehorázná věc sama o sobě. Člověk by čekal, že se do věci vloží naše ministerstvo zahraničí.
A to se taky stalo – a na první pohled (ale jen na ten první pohled) se zdá, že už je vše ok:

„Situaci v Pelhřimovech už s Varšavou řešilo ministerstvo zahraničí i ministerstvo vnitra. ‚Došlo k nedorozumění na polské straně, kaple je již přístupná,‘ konstatovala Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.'“

Jenže pak sdělení pokračuje – a tady zůstává rozum stát:

„Pelhřimovská kaple je sice na požádání přístupná, ale dál zůstává součástí checkpointu polské armády. Polští vojáci se samopaly dál rozhodují například o tom, co se v okolí kaple smí fotit a co ne.“

„No mám tomu rozumět tak, že naše ministerstvo zahraničí bez protestu akceptovalo pohyb polských ozbrojených sil na našem území? Co je tohle za lumpárnu, se ptám?!“ ukončil komentář europoslanec Ivan David.

loading...