Třídenní výlet kancléřky Angely (Hitler) Merkelové do Jižní Afriky a Angoly bude zaměřen na migraci. Očekává se však, že se dostane i na ekonomické otázky. (FOTO: WIKIMEDIA)
Vztah Německa a Jihoafrické republiky se téměř podobá vztahu filmového páru, který oživuje své city. Počáteční vášeň pominula, pak šel každý svoji ceestou, aby později znovuobjevili to, co je dalo dohromady.
Prezident Cyril Ramaphosa učinil ten první krok, když v říjnu 2018 letěl do Německa. Poté následovala na oplátku o měsíc později návštěva německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.
Cesta kancléřky Angely Merkelové se ve srovnání s ním zdá poněkud opožděná, stále je však „uznáním, že vztahy mezi Německem a Jihoafrickou republikou opět ožily,“ sdělila Melanie Müller, expertka na Jihoafrickou republiku v německém Institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti (SWP).
Je to hlavně díky prezidentovi Ramaphoseovi. Začátkem roku 2018 donutil svého předchůdce, obtěžkaného skandály, Jacoba Zumu opustit úřad. Zuma se během svého prezidentství uchyloval ke stále autoritářštějšímu přístupu a zaplétal v četných korupčních skandálech.
Pokud jde o zahraniční politiku, Zuma se spoléhal na úzké vazby se zeměmi skupiny BRICS, do které patří právě i Jihoafrická republika. Prezident Ramaphosa se naproti tomu pustil do toho, aby se postaral o staré přátele, poněvadž pochopil, že reputace Jihoafrické republiky utrpěla.
Zdroj: 1