Vojenské námořnictvo USA bije na poplach: ruské ponorky si vzaly do hledáčku východní pobřeží Ameriky

single-image

Viceadmirál vojenského námořnictva USA Andrew „Woody“ Lewis varoval, že východní pobřeží Ameriky už není bezpečným útočištěm kvůli aktivitě ruských ponorek. Jak oznámil portál The Drive, učinil toto prohlášení na schůzce Vojensko-námořního ústavu USA a Střediska pro strategické a mezinárodní výzkumy. (FOTO: SPUTNIK

Vysoce postavený důstojník si postěžoval na neustálý růst aktivity ponorek vojensko-námořních sil RF v Atlantickém oceáně. Přičemž jsou mezi nimi i dokonalejší a nehlučné ponorky, které mohou uniknout zachycovacím prostředkům.

Je příznačné, že Lewis je velitelem 2. flotily vojenského námořnictva USA, která byla obnovena v roce 2018 právě kvůli „aktivizaci ruských podvodních operací v Atlantiku“.

„Naše nová realita spočívá v tom, že když vyplouvají naši námořníci do moře, musí být ve střehu, jakmile opustí Norfolk. Naše lodě už nemohou počítat s tím, že budou v bezpečí v přístavu na východním pobřeží, nebo že přeplují bez překážek Atlantik, aby působily v jiné oblasti,“ řekl viceadmirál.

Zdůraznil, že počet ruských ponorek v Atlantiku se neustále zvyšuje. Jsou schopné delší plavby než dříve a mají smrtonosnější zbraně.

Andrew Lewis přitom neuvedl žádné konkrétní údaje o celkovém počtu ruských ponorek.

Autor článku také připomněl nejnebezpečnější ponorky ruského vojenského námořnictva. Jsou mezi nimi rozestavěné zdokonalené ponorky projektu 885M Jaseň-M s novým méně hlučným reaktorem a také ponorka speciálního určení – Bělgorod K-139, která má velké možnosti sbírání výzvědných údajů a může nést bezpilotní přístroj Poseidon.

Do 30 minut zničí svět

Dříve časopis National Interest vyjmenoval pět ponorek schopných zničit svět za 30 minut. Tři z těchto vojenských strojů jsou ruské, dvě ponorky jsou americké.Seznamu vévodí ruské raketonosné ponorky projektu 955 třídy Borej a americké ponorky třídy Ohio. Kromě toho jsou představeny koncepty budoucí americké ponorky třídy Columbia, která bude předána do výzbroje v roce 2031.

„Skutečně, tyto stroje a jejich bojové vybavení by mohly zničit civilizaci za kratší dobu, než je třeba k objednání pizzy, pokud by začala třetí světová válka,“ píše autor článku.

Zdroj: 1

loading...