Americký ekonom uvedl tři faktory brzkého prudkého pádu dolaru

single-image

Americký dolar může v nejbližším čase očekávat prudký pád. Tento názor vyslovil bývalý šéf a hlavní ekonom Morgan Stanley Asia, vědecký pracovník Yaleské univerzity Stephen Roach v příspěvku pro Project Syndicate. (Foto: © Depositphotos / Albund)

Expert poukázal na to, že reálný efektivní směnný kurs americké měny klesl v období květen-srpen o 4,3 %, podle Roache je však dolar i nadále nejvíce přeceněnou velkou světovou měnou.

Ekonom uvedl tři příčiny svého závěru o tom, že široký index dolaru klesne ke konci roku o 35 %.

K těmto faktorům patří prudké zvýšení makroekonomické imbalance (nevyváženosti) v USA, zvýšení úlohy alternativních měn jako euro a jüan a také „zmizení zvláštní aury americké výjimečnosti“.

Zvláštní pozornost věnoval autor prvnímu bodu. Prudký růst nevyváženosti v ekonomice USA je podle jeho názoru způsoben spojením rekordního pádu domácích rezerv a růstem deficitu konta běžných operací.

„Pád dolaru teprve začal,“ napsal na závěr Roach.

V červnu Stephen Roach varoaval, že c roce 2021 se může americká měna znehodnotit o jednu třetinu. Podle jeho názoru povede k tomu prudké snížení úspor obyvatelstva a růst státního dluhu na pozadí úspěšného překonání krize hlavními obchodními partnery USA.

Epocha nepřiměřených privilegií amerického dolaru jakožto hlavní rezervní měny se blíží ke konci, tvrdil Roach v článku, který zveřejnila agentura Bloomberg.

„Měny určují rovnováhu mezi vnitřním ekonomickým základem země a vnějšími představami o její síle nebo slabosti,“ podotl ekonom.

„V USA se nyní tato bilance prudce mění, takže krach dolaru je docela možný už v nejbližší době.“

Odborník připomněl, že v lednu až dubnu se zvýšil index dolaru o sedm procent, protože investoři na celém světě viděli v americké měně ochranné aktivum na dobu koronavirové krize. V důsledku toho se na začátku léta dolar kotoval podle odhadů Banky pro mezinárodní vypořádání o 33 % výše, než bylo minimum z roku 2011. Už v roce 2021 se však může snadno toto minimum obnovit a zeslábnout o 35 % s ohledem na inflaci.

„Každý měnový kurz je relativní cenou, která odráží stav země – hospodářský, finanční, sociální a politický – z hlediska srovnatelných ukazatelů jiných států,“ vysvětlil Stephen Roach.

„Posuny měnového kurzu jsou tedy výsledkem porovnání USA s Evropou, Čínou a tak dále. Předpověď snížení hodnoty dolaru o 35 % se zakládá na porovnání Ameriky s jejími hlavními obchodními partnery,“ dodal.

Zdroj: 1

loading...