Putin promluvil o jaderném potenciálu Ruska

single-image

Rusko bude posilovat potenciál jaderného průmyslu, uvádí se ve vzkazu Vladimira Putina u příležitosti Dne pracovníka v jaderném průmyslu. Toto odvětví letos slaví 75. výročí. (Foto: Wikimedia)

„Historie dokazuje, že průlomové úspěchy v tak složité oblasti, jako je jaderný průmysl, nebývají náhodné. Stojí za nimi vědecké a inženýrské školy, systematická práce desítek podniků a tisíců lidí, kvalitní vzdělání a systém přípravy pracovníků,“ uvedl prezident. Video bylo puštěno na kanálu Rossija 24 (Rusko 24).

Prezident dále zdůraznil, že dnešní dynamický rozvoj domácího jaderného komplexu, stejně jako obnova prestiže a atraktivity práce v dané oblasti mladým lidem dokazuje, že „Rusko takový potenciál má“.

„A my jej budeme důsledně posilovat adekvátními reakcemi na geopolitické a technologické výzvy 21. století,“ dodal.

Zmiňme, že státní firma Rosatom je jednou z deseti největších společností země. Holding sdružuje aktiva v energetickém sektoru, strojírenství, stavebnictví. Celkem se jedná asi o 400 podniků a organizací s celkovým počtem zaměstnanců přes 250 tisíc lidí.

Podnik společně s ruským ministerstvem obrany garantuje realizaci politiky v oblasti teorie odstrašování. Kromě toho je Rosatom největším výrobcem elektřiny v Rusku. V červnu tohoto roku pak vyšlo najevo, že Rosatom má zájem o to, aby bylo Česko v mezinárodním projektu rychlého reaktoru.

Společnost Rosatom vyjádřila tehdy naději, že se její zahraniční partneři zúčastní projektu světově nejkapacitnějšího víceúčinného výzkumného rychlého reaktoru.

„Doufám, že se to stane atraktivním společným projektem pro naše partnery ve Francii, Číně a České republice, inovativním pro přípravu reaktorů budoucích generací,“ uvedl  generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov. 

Zbraň budoucnosti

Dříve v tomto roku promluvil prezident Putin také o tom, že Rusko bude pokračovat v modernizaci svých ozbrojených sil s tím, aby mohlo využívat nejnovější druhy zbraní a vojenské techniky.  

Ruský prezident uvedl, že vláda bude i nadále posilovat své strategické síly, zavádět nové typy zbraní ve všech druzích vojsk, včetně laserových a hypersonických komplexů a vysoce přesných systémů. Zdůraznil, že mnohé typy ruských zbraní nemají ve světě obdoby.

„Co se týče řady perspektivních modelů, které jsou v podstatě zbraněmi budoucnosti, již jsme je převedli od testovací fáze ke stavu bojové pohotovosti,“ sdělil ruský prezident.

Zdroj: 1

loading...