Magnetická bouře může „zabít“ všechny chytré automobily na světě

single-image

Ukázalo se, že bezpilotní automobily používající složité komunikační systémy jsou zranitelné vůči bezvýznamným vnějším vlivům.

Odborníci z Národního centra atmosférických výzkumů v Boulderu upozorňují, že všechny bezpilotní dopravní prostředky používající družicovou navigaci a elektronické bloky ke zpracování GPS-signálu mohou být „zabity“ silnou magnetickou bouří. Podle slov vědců může být kvůli takové zranitelnosti odpojena prakticky celá síť logistiky budoucnosti, založená na masovém používání bezpilotních osobních a nákladních automobilů.

Prostředky včasného varování před vznikem geomagnetických bouří neexistují — rozsah škod a síla účinku se měří pouze několik hodin před tím, než proudy slunečního větru začnou vzájemně působit s magnetosférou Země, a hlavní služby — letectvo, loďstvo a energetický sektor dostávají zprávu o změně podmínek okolního prostředí až hodinu před „kontaktem“.

Vědci se domnívají, že problémy mohou být vyřešeny inerciálními navigačními systémy, které nepotřebují vnější signál, ale vytvořit hromadný a levný systém, vhodný k instalaci na bezpilotní automobily, zatím nedokáží ani přední průmyslové společnosti včetně automobilového oddělení společnosti Nvidia Corp.

loading...