Šéfa poslanců SPD Radima Fialu rozzuřilo video z protestů v USA, které zaznamenává útok na ženu na vozíku. Ta se podle všeho snažila zastavit rabování obchodu ve městě Minneapolis. Demonstranti ji za to však surově napadli a okradli.
Již téměř dva týdny pokračují ve Spojených státech bouřlivé protesty proti policejní brutalitě a rasové diskriminaci. Často jsou doprovázeny násilnostmi a rabováním. Na jejich průběh reaguje i první předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.
Fiala na svém Facebooku sdílel video útoku na handicapovanou ženu, která se snaží pomoci vlastního invalidního vozíku zabarikádovat vstup do jednoho z obchodů v Minneapolisu, který rabovali protestující.
„Tohle je fakt totálně odporné. Sluníčkářská lůza napadla starou paní na vozíku. Hnus. Tito lidé se v chování podobají nacistům!“ napsal Fiala.
Ženu na videu nejdříve strkali a snažili se ji odstranit z cesty do obchodu, pak ji začali tlouci, a dokonce proti ní použili i hasičský přístroj. Na videu žena později říká, že ji dusili a okradli. Někteří stoupenci hnutí Black Lives Matter útok proti ní hájili tím, že byla údajně ozbrojená nožem.
Fiala se k situaci ve Spojených státech vyjadřoval opakovaně. Zveřejnil například fotografii se shořelými policejními auty s komentářem, že na takový Západ patřit nechce. Poznamenal, že se podobné protesty začaly šířit z USA i do Evropy.
„Už je to tady. Násilné protesty černochů se přelily i do Evropy. V Paříži se v úterý navzdory zákazu shromažďování sešlo 19 tisíc lidí, uvedla televize BFM TV s odvoláním na policejní zdroj. Imigranti začali na policisty házet kameny či zapalovat skútry,“ napsal dále Fiala, který vzkázal nelegálním migrantům, aby se vrátili domů, pokud se jim v Evropě nelíbí.
Protesty ve Spojených státech vypukly poté, co po brutálním zákroku policistů v Minneapolisu zemřel Afroameričan George Floyd, kterého podezírali z toho, že v obchodě zaplatil falešnou dvacetidolarovou bankovkou.
Ve čtvrtek ve městě Minneapolis, kde k osudovému zásahu policistů došlo, se tradiční minuta ticha protáhla na osm minut a 46 sekund. Přesně tak dlouho totiž policista Derek Chauvin při zatýkání klečel dotyčnému na krku. Pohřeb se bude konat příští úterý v Houstonu, kde Floyd vyrůstal a dlouho žil.
Floydova smrt našla ohlas i Evropě, kde se tisíce lidí zapojily do protestních akcí v Londýně, Paříži, Amsterodamu, Stockholmu a v dalších velkoměstech. Demonstrující nesou transparenty odsuzující rasismus a policejní brutalitu.
Tyto hromadné akce a hnutí Black Lives Matter, které se stalo jejích tváří, však vyvolávají i kritiku. Policejní brutalitě údajně nejsou vystaveny pouze černoši či jiné menšiny a řada lidí upozorňuje i na násilný průběh protestů.