Porody v hrobě? Zní to jako protimluv či hrůzná scéna z hororu, ovšem mezi 17. až 19. stoletím nešlo o nijak výjimečný fenomén. Mrtvé ženy skutečně rodily děti, někdy i přímo v rakvi.
Například v polovině 16. století byla podle záznamů Londýnské porodnické společnosti oběšena ve Španělsku jistá těhotná žena, kterou tamní inkvizice usvědčila (samozřejmě svými brutálními metodami) z čarodějnictví. Její tělo nechali biřici pro výstrahu několik hodin viset na šibenici. O několik hodin později z její dělohy vypadla dvě živá dvojčata.
O téměř sto let později byla pohřbena jistá Emma Toplace, která byla v pokročilém stádiu těhotenství. Pohřeb byl rychlý, manžel ženy Thomas Toplace byl zrovna na cestách a pohřeb o dvě hodiny zmeškal. Když dorazil ke hrobu manželky, překvapil ho silný dětský křik. Nařídil ihned otevřít rakev a ke svému překvapení tam nalezl novorozence chlapečka. Ten byl pojmenován Fils della Terre, tedy Syn Země. O jeho dalším životě není bohužel nic známo.
Z moderních dějin je znám případ třicetileté ženy, která byla těhotná a trpěla silnou závislostí na heroinu. Byla nalezena ve svém bytě mrtvá a dítě bylo mimo tělo, naštěstí živé. Šlo tedy možná o posmrtný porod, byť není úplně jasné, zda žena náhodou v době porodu nebyla ještě naživu. Každopádně i toto dítě přežilo.
Podobným případům se začalo říkat porody v rakvi (coffin births), přesný medicínský termíny je ale posmrtné fetální vyloučení. Podle lékařů k němu může dojít 48 až 72 hodin po smrti matky. Příčinou jsou plyny, které se začnou hromadit v těle mrtvoly a ty začnou vytlačovat plod z těla ven. Zní to velmi morbidně, ale jak ukazují výše uvedené případy, několik lidí takto přišlo na svět.
Samotný porod přímo v rakvi je ovšem mnohem výjimečnější a těchto případů opravdu není mnoho. Nejsou bohužel ani příliš dobře zdokumentované, navíc už z podstaty věci bylo málo pravděpodobné, že si po několika desítkách hodin někdo všimne, že v rakvi pohřbené do země je novorozenec. V tomto směru měl Fils della Terre ohromné štěstí, že jeho otec nestihl pohřeb. Kolik jiných dětí takové štěstí nemělo, se nejspíš nikdy nedozvíme.
Zdroj: 1