Nastal čas, aby si všichni už přiznali, že Ježíš nebyl běloch?

single-image

Historici a bibličtí badatelé se obecně shodují, že Ježíš Nazaretský se narodil v regionu, v němž je moderní Palestina, a je tudíž jisté, že měl středovýchodní vzhled.

I přes skutečnost, že se o této věci učenci obecně shodují, tak se stejně ukazuje být v určitých kruzích pro některé lidi kontroverzní tvrdit, že by Ježíš nebyl běloch. I přesto, že to vlastně odporuje zdravému rozumu, tak je to stejně v určitých kruzích záležitostí široké debaty.

Ale jak tato argumentace přišla na svět?

V Bibli je jen velice málo popisů Ježíše a ty, co přeci jen existují, se snaží zdůrazňovat spíše jeho božskost, než aby poskytovaly skutečnou představu o jeho lidské podobě. Tudíž jsou ti, kdo si přejí přijít na to, jak by mohl Ježíš vypadat, nuceni hledat, jak v té době vypadali ostatní lidé v tomto regionu.

Pradávní Židé obvykle vypadali velice podobně jako jejich středovýchodní sousedé s tmavou pletí a černými vlasy. Ve skutečnosti i ty nejrannější vyobrazení Kristovy osoby jej zrovna takto zachycují se zdůrazněním semitského původu Ježíše.

Avšak jak se začalo křesťanství i postava Ježíše stávat mainistreamem, tak už to přestalo být normou.

Páté století zažilo největší revoluci v historii křesťanství, když nejmocnější muž světa, císař Konstantin, ke křesťanství konvertoval. Křesťanství se tak stalo oficiálním náboženstvím Římského impéria a tomuto kdysi pronásledovanému a perzekuovanému náboženství prudce rostla popularita.

A bylo to v této době, kdy se začalo s klasickým zobrazením Ježíše takovým, jaké ho známe dnes. Toto výtvarné umění se obecně vytvářelo v centru římského světa, v Římě, kde bílí evropští umělci zobrazovali Ježíše s dlouhými hnědými vlasy, s bradou a se světlou kůží, aby zdůraznili jeho vazby na lid Evropy.

Tento trend pak pokračoval celá staletí, kdy se křesťanství více absorbovalo do evropského života. Podle biblického učence Christena Clevelanda to bylo koordinované úsilí líčit bílé Evropany jako ty s největším vztahem k Ježíšovi ze všech lidí na světě i přesto, že historická fakta ukazovala opak.

Důvodem pro to byl fakt, že Židé byli v té době, kdy se křesťanství stalo mainstreamem, marginalizovanou menšinou a to trvalo i přes časy největší slávy křesťanství v Evropě. Nebylo by tudíž považováno za patřičné nebo moudré spojovat Židy takovýmto způsobem s mesiášem.

Ježíš byl naopak prezentován jako kdosi svým vzhledem co nejvíce blízký bílým evropským věřícím.

Zdroj: disclose.tv

loading...