Proč odmítáme ruské a čínské vakcíny, i když máme nedostatek, ptá se Konečná. Na ČT dostala neutěšenou odpověď

single-image

Europoslankyně Kateřina Konečná v pořadu Události, komentáře rozvířila aktuální téma nedostatku očkovacích látek v Česku. Podle ní by česká vláda měla prozkoumat možnost objednání vakcín z dalších zemí, konkrétně z Číny a Ruska vzhledem k tomu, že současné počty zřejmě nestačí. Poslanec za ANO Jaroslav Bžoch zdůraznil důvody, proč to není možné. (Foto: Youtube)

Úspěch boje s koronavirem do značné míry záleží na vakcinaci obyvatelstva, což několikrát zdůrazňovala řada politiků a odborníků. Nehledě na to, že v současné době je dostupných hned několik nabídek očkovacích látek z různých zemí, evropské státy stále nejsou schopny uspokojit své vlastní potřeby. Výjimkou není ani Česká republika, která zatím dostala jen kolem 100 tisíc dávek vakcíny od firmy Pfizer. 

Česká europoslankyně Kateřina Konečná, která rovněž zastává funkci místopředsedkyně KSČM, kladně hodnotí dohodu uzavřenou v rámci Evropské unie, umožňující společný a centralizovaný nákup vakcín. Podle jejího názoru by Česká republika nebyla schopná v nejbližších měsících samostatně obstarat dostatečné množství potřebných preparátů. Nicméně, nehledě na spolupráci s Bruselem, stále máme problém s nedostatkem vakcíny. Vzhledem k této skutečnosti by bylo na místě prozkoumat možnost nákupu vakcín z dalších zemí. 

„Pro mě je otázka, proč jsme se nezamysleli například nad tím, jak je to s vakcínou čínskou nebo ruskou, které používá řada států mimo tyto země a my se tomu pořád vyhýbáme,” pohoršuje se Konečná. 

V souvislosti s tím česká politička podrobila kritice premiéra Babiše za to, že ten ani neprobíral možnost zahájit jednání o možnosti dodávek vakcín z Ruska nebo Číny. 

Na otázku Kateřiny Konečné v rámci pořadu Události, komentáře na České televizi následně odpověděl poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch, který připomněl, že jakýkoliv nákup dalších vakcín je těžko představitelný vzhledem k omezením, které vyplývají z dohody s Evropskou unií. 

„Pokud se jedná o vakcínu z Ruska nebo z Číny, tak paní europoslankyně musí vědět, že si tu vakcínu sami nemůžeme schválit. Jsme součástí EU a musí projít schvalovacím procesem celé unie,” vysvětlil český poslanec.

Dále zdůraznil, že další překážkou na cestě možného nákupu a využití těchto vakcín se může stát i záporný postoj části obyvatelstva vůči vakcinaci, a to včetně nedůvěry vůči vakcínám z Ruska nebo Číny. 

Zdroj: 1

loading...