O pozdvižení se dnes na Radě České televize postarala Hana Lipovská. Ta na sebe nejprve strhla pozornost tím, že na zasedání přišla v doprovodu dvou mužů, údajně policistů v civilu. (Foto: Twitter)
Poté během Rady obvinila generálního ředitele ČT Petra Dvořáka ze střetu zájmů. Potvrdili to její kolegové, radní ČT Zdeněk Šarapatka a expředseda Rady ČT René Kühn.
Začněme tím, že se Lipovská na jednání Rady ČR dostavila v doprovodu dvou mužů. O nich následně pražská policie potvrdila, že patří do jejich řad, ale odmítli sdělit důvody, proč jsou na místě. Deníku N však přišel s informací, že má radní Hana Lipovská přidělenou policejní ochranu.
Tato skutečnost samozřejmě mnohým lidem neunikla a začali se k ní vyjadřovat. Učinil tak například radní ČT Zdeněk Šarapatka či bývalý předseda Rady ČT René Kühn.
„Kriminální policie se pohybuje někde v budově ČT,“ potvrdil Šarapatka, který se spolu s Kühnem účastnil zasedání online.
Další, kdo nenechal doprovod této radní bez komentáře, byl Vít Kolář z České televize.
„Radní Lipovská přivedla na zasedání Rady ČT policii. Má to být divadlo?“ ptal se dotyčný na svém účtu na Twitteru.
Mluvčí České televize Karolína Blinková zpočátku prohlásila, že žádné informace o přítomnosti policie nemá.
Za tím, že na půdu ČT vstoupili dva policisté v civilu, si stojí i reportér Jiří Hynek.
„Nemají žádné povolení ke vstupu do budovy. Tvrdí, že jsou z pražské policie. Stojí před místností, kde zasedá Rada České televize,“ uvedl na sociální síti.
To, že se skutečně jednalo o policisty, posléze potvrdila i pražská policie. Následně se objevily zprávy o tom, že do České televize před 16. hodinou dorazila další hlídka.
„Má ověřit, jaká policie se zde pohybuje,“ poznamenala mluvčí televize.
Posléze policie přišla s informací, že v budově ČT neprovádí úkony trestního řízení ani šetření, které by souviselo s činností daného veřejnoprávního média.
„Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby,“ sdělili na policii.
Obvinění ze střetu zájmů
To však nebylo zdaleka vše. Poté, co Lipovská na zasedání dorazila, nadhodila otázku možného střetu zájmů generálního ředitele Petra Dvořáka. Jakmile Lipovská přečetla své obvinění vůči řediteli ČT, vyhlásil provládní předseda Rady ČT Pavel Matocha přestávku. Ta trvala hodinu. Dle Matochy sdělila Lipovská závažné informace, které trochu vyráží dech.
„Vyhlášená přestávka v jednání Rady ČT se pozvolna vyjasňuje. Venku čekali policisté, které přivolala radní Lipovská. Nechutné divadlo…“ okomentoval dění René Kühn na Twitteru.
Uvádí se také, že po skončení pauzy probíhalo interní jednání rady. Na něm však již veřejnost nemohla být přítomna – Matocha nechal vypnout přenos pro veřejnost. Připojit se k ní mohli jen radní, kteří se jednání účastnili online (Pavel Kysilka, Jaroslav Dědič, René Kühn, Zdeněk Šarapatka a Lubomír Xaver Veselý). Ředitel ČT na dnešním jednání Rady ČT nebyl přítomen, byl omluven z rodinných důvodů
Nakonec rada schválila návrh Lipovské, aby Petr Dvořák do pátku písemně zodpověděl otázky o vlastnictví podílu ve firmě GOPAS.
A v čem vlastně obvinění Lipovské spočívá? Podle ní si TV objednala školicí služby u firmy GOPAS, kterou Petr Dvořák spoluvlastní. Rovněž upozornila na to, že dalším spoluvlastníkem GOPAS je minoritní akcionář PPF Ladislav Bartoníček, přičemž PPF ovládá O₂ TV a TV Nova. Dotyčná si tak myslí, že jde o ohrožování „podstaty veřejnoprávní televize“. Navíc firma GOPAS dle ní údajně figuruje v kriminálních kauzách. Lipovská se tedy domnívá, že Dvořák mohl porušit péči řádného hospodáře. V souvislosti s tím se měla obrátit na Bezpečnostní radu státu, na ministerstvo financí i na bezpečnostní výbory sněmovny a senátu.
Zdroj: 1