Dohoda je dohoda. Pokud Australanům sáhneme na lithium, začnou se dít věci

single-image

Jaká je pozice státu při vyjednávání ohledně těžby lithia? Proč by stát neměl vyhánět zahraniční investory? Hrozí, že víc proděláme, než vyděláme? Připravuje se na nás arbitráž?

Nitky kolem lithiových ložisek v Krušných horách se rozplétají a je tu varování před politicky populistickými kroky, které by nám stáhly oprátku kolem krku. Pavel Jégl pro magazín Finmag sepsal zásadní text, který by si měl přečíst Babiš a další, kteří hrají na city, když mají dělat politiku.

Politici nevěnovali bohatému ložisku lithia pozornost, popisuje Pavel Jégl. V roce 2010 povolili společnosti European Metal průzkum ložiska a teprve před posledními volbami do poslanecké sněmovny se rozvířily vlny nevole. „Do loňského října politici lithiu nevěnovali pozornost. Prozřeli až ve chvíli, kdy dezinformační web Aeronet, komunisté a okamurovci rozvířili Jobovu zvěst o výprodeji národního bohatství. Chytilo se jí také ANO. A všichni svorně ukázali na strůjce výprodeje – tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka,“ píše Pavel Jégl.

Vyženeme cizáky?

V předvolební hysterii pak, pokračuje Jégl pro magazín Finmag, volali politici po tom, aby se na memorandum mezi Českou republikou a Austrálii nehledělo jako na závazný dokument, z kterého plynou povinnosti a závazky. Vyženeme prostě cizáky? Ptá se Pavel Jégl. A to i za cenu arbitráže, která by se nám dost prodražila? Přeci jenom, společnost European Meal investovala do průzkumu stovky milionů korun a díky tomu získala i přednostní práva na těžbu. Dělala by to snad bez vidiny příštích zisků? Ale přesto je ve hře zvolání – vyženeme cizáky a na lithiu zbohatneme my.

Ale jak to udělat? Pavel Jégl ironicky navrhuje odkoupení práv na těžbu od protinožců. Nebo zestátnění společnosti Geomet, kterou vlastní Australané? Nebo snad účelovou změnou horního zákona, díky které by byli zahraniční investoři mimo hru? Ale nechali by si to zahraniční investoři líbit? Nepohnali by naši republiku k arbitráži? „Není pochyb, že Australané by si to nenechali líbit a zažalovali Česko u arbitráže. Nejspíš by požadovali nejen náhradu investic do průzkumu, ale také předpokládaných zisků. Dá se přitom soudit, že Česko by tahalo za kratší konec provazu a odskákal by to poplatník,“ píše pro magazín Finmag Pavel Jégl.

Nadhodnocený poklad

„Firma Geomet odhaduje zisk na „pouhých“ 11,6 miliardy dolarů za 21 let při ceně lithia 10 000 dolarů za tunu a při započtení výnosů z prodeje vedlejších produktů cínu a wolframu,“ napsal pro Finmag Pavel Jégl a upozornil, že Andrej Babiš mluví o závratných 87 miliardách dolarů. Přičemž, upozorňuje Jégl, částka zmíněná Geometem není nijak podhodnocená, protože právě na tuto sumu se snažila lákat další investory.

A pak je tu samozřejmě samotná cena lithia, kdy nyní se pohybuje kolem 10 000 dolarů za jednu tunu. Ale těžba v Krušných horách může začít až příští dekádu, dokládá Pavel Jégl, a v tu dobu už mohou být ceny lithia úplně jinde. Samozřejmě, poptávka se zvyšuje díky nárůstu elektromobilů, ale zároveň hrozí, že právě zvýšená poptávka, a tedy i cena, donutí vývojáře najít jinou cestu. „To neznamená, že lithium za několik let nemůže splasknout jako bublina. K drahým lithium-iontovým akumulátorům se může nalézt levnější alternativa – třeba akumulátory sodíko-iontové,“ upozorňuje pro magazín Fanmag Pavel Jégl.

Politická síla ANO, SPD a KSČM

„Ve sněmovně vznikla lithiová koalice (ANO + SPD + KSČM = 115 z 200 hlasů), která jiné řešení nepřipouští. Jako by byl zločin, potažmo krádež, nechat Geomet podporovaný cizáky těžit,“ napsal Jégl a pokračuje v nastolení cesty, která by byla pro státní kasu rozhodně zajímavější. A tou je, že by mohl zvýšit sazby na vytěžený nerost a získat tím více na daních. Nebo by se mohl spojit v kooperaci s European Metal a nést rizika i výhody společně s firmou.

„Mohl by z toho být win-win byznys prospěšný pro obě strany. Australané by dodali technologie a know-how. Český stát by se mohl postarat o administrativu a infrastrukturu a vytvořit podmínky pro to, aby v zemi vznikl zpracovatelský řetězec. Právě na zpracování lithia, tedy činnosti s vysokou přidanou hodnotou, by stát mohl získat nejvíc,“ dokládá Jégl pro magazín Finmag. A tak bychom měli zapomenout na předvolební hysterii, která si vyrobila téma, aby na něm mohla chytat voliče, a začít se chovat zodpovědně.

Zdroj: 1



loading...