Kvůli rozsáhlému cvičení NATO Able Archer se SSSR v roce 1983 připravoval na jadernou válku se Spojenými státy, píše The Drive s odvoláním na odtajněné materiály amerického ministerstva zahraničí. (Foto: Depositphotos / Curraheeshutter)
Dokument obsahuje mnoho podrobností o nestabilní situaci, která nastala v roce 1983, a také téměř zcela neupravený text od vysokého úředníka amerických zpravodajských služeb, generálporučíka Leonarda Perrootse.
Podle těchto údajů 2. listopadu 1983 16. letecká armáda Rudého praporu umístěná v NDR uvedla letadla do zvýšené bojové pohotovosti. Letadla vybavená jadernými zbraněmi měla ničit nepřátelské cíle v první linii.
Odborníci vysvětlili přípravu SSSR na válku vážným nedorozuměním vyplývajícím ze cvičení NATO Able Archer. Jeho cílem bylo „prověřit schopnost spojeneckých sil v Evropě a za jejími hranicemi vést jaderné války realistickým způsobem“.
Podle zprávy Poradního výboru prezidentských zahraničních zpravodajských služeb (PFIAB) byla reakce SSSR a Organizace Varšavské smlouvy na cvičení Able Archer bezprecedentní.
„V roce 1983 jsme mohli nechtěně přivést naše vztahy se Sovětským svazem na pokraj jaderné války,“ došli k závěru ve PFIAB.
Autor portálu Overt Defense již dříve, opíraje se o údaje z amerického námořního analytického centra, odhalil scénář preventivního útoku Severoatlantické aliance na Kaliningradskou oblast, který by znamenal zničení raketových systémů Iskander a systémů S-400, blokádu Baltijska a likvidaci vojsk.
Historik uvedl, že Japonsko nabízelo Sovětskému svazu Hokkaidó výměnou za odchod z války
V září loňského roku Anatolij Koškin, profesor Ústavu orientálních zemí se sídlem v Ústavu orientalistiky Ruské akademie věd, člen výkonné rady Ruské asociace historiků druhé světové války, uvedl, že Japonsko nabízelo ostrov Hokkaidó za neutralitu Sovětského svazu a odchod z války v roce 1945.
„V devadesátých letech byly v japonských novinách senzační informace. Tehdy se otevíraly všechny naše archivy, v archivech bývalé KGB byl objeven telegram z Tokia, že Japonci byli připraveni vzdát se ostrova Hokkaidó v roce 1945 za neútočení a zachování neutrality ze strany Sovětského svazu,“ řekl Koškin.
Historik poznamenal, že Sovětský svaz si nikdy nečinil nárok na tento druhý největší ostrov v Japonsku.
V deklaraci přijaté 26. července 1945 na Postupimské konferenci požadovaly USA, Velká Británie a Čína bezpodmínečnou kapitulaci, a pokud nebudou podmínky deklarace splněny, hrozily, že Japonsko zničí. To léto se Tokio pokusilo vést jednání s Moskvou o roli prostředníka, ale bezvýsledně.
Zdroj: 1