Itálie „pohrozila“, že schválí použití ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V na pozadí rostoucího pobouření pomalou vakcinací v Evropské unii, píše v článku pro portál Express novinář Tim McNulty. (Foto: Youtube, RT)
Podle jeho názoru rozhodnutí Římu používat ruské vakcíny „hrozí rozkolem EU“. Autor příspěvku připomenul slova asesora (oblastního ministra) zdravotnictví Lazia Alessia d’Amata o tom, že Sputnik V se může stát prostředkem, který urychlí program vakcinace v zemi. Dodal, že Itálie může rychle dostat alternativní vakcínu a „zkrátit čas na byrokratické procedury“ na pozadí boje EU o zajištění adekvátních dodávek.
McNulty zdůraznil, že Evropská unie má potíže s rozsáhlou vakcinací proti koronaviru kvůli problémům s dodávkami přípravků od společností AstraZeneca a Pfizer.
Publicista rovněž podotkl, že kancléř Rakouska Sebastian Kurz projevil zájem o Sputnik V, protože členské země EU nemohou urychlit proces zavádění vakcín. Kancléřka SRN Angela Merkelová prohlásila, že německá strana je otevřena použití ruské vakcíny.
V lednu Merkelová prohlásila, že navrhla Rusku pomoc v registraci Sputniku V v Evropské unii. Podle jejích slov je Německo ochotno ke spolupráci, k použití v EU však musí ruská vakcína dostat povolení Evropské lékové agentury. Přitom jedna členská země EU – Maďarsko – nakupuje Sputnik V samostatně, stejný postup se projednává nyní i v Česku.
Minulý týden autoritativní vědecký časopis Lancet zveřejnil studii výsledků třetí fáze testování Sputniku V na dobrovolnících. Výzkumy potvrdily velkou bezpečnost ruské vakcíny a její účinnost na úrovni 91,6 procenta.
Použití vakcíny Sputnik V bylo dříve schváleno v 21 zemích: Rusku, Bělorusku, Argentině, Bolívii, Srbsku, Alžírsku, Palestině, Venezuele, Paraguayi, Turkmenistánu, Maďarsku, SAE, Íránu, Guinei, Tunisku, Arménii, Mexiku, Nikaragui, Republice srbské (entita Bosny a Hercegoviny), Libanonu a Myanmaru.