Od půlnoci uzavírá vláda tři okresy. Lidé z nich nesmějí vycestovat, přijet nesmí ani občané ze zbytku země

single-image

Ve čtvrtek zakázala vláda premiéra Andreje Babiše vycestovat ze tří okresů. Jedná se o Cheb, Sokolov a Trutnov. Platí to však v obou směrech, tudíž ani občané z jiných částí země nesmějí do okresů přicestovat. (Foto: Depositphotos / Alexeynovikov)

Podle dostupných informací budou platit ze zákazu výjimky. Jednat se bude o docházku do škol či do zaměstnání, na úřad nebo pro zajištění nezbytné péče pro příbuzné a zvířata.

„Kdo toho chce využít, musí vždy deklarovaný účel doložit, bude to kontrolováno policií,“ reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný na dané výjimky z nařízení.

Lidé mají povinnost nosit chirurgické roušky nebo respirátor třídy FFP2. Z hmotných rezerv vláda regionům uvolní milion roušek.

„Rozhodli jsme proto o bezplatném poskytnutí milionu kusů roušek pro tyto postižené oblasti. V jednání je také to, aby do škol a školek byly dodány respirátory třídy FFP2,“ sdělil Blatný.

Mezi novináři se vyskytl také dotaz ohledně toho, co se otevře za služby či obchody v případě, že dnes nedojde k prodloužení nouzového stavu. Blatný vysvětlil, že od pondělka by se mohly otevřít obchody a služby, které nelze uzavírat plošně na základě zákonu o ochraně veřejného zdraví.

„V obchodech je možné regulovat hygienickými opatřeními. V nejvyšších ohniscích může hygienická služba zasahovat i striktněji. Ale nelze ukládat plošná opatření. V tom vidím největší riziko,“ konstatoval s tím, že otevřít by se tak mohla i fitness centra či bazény.

Zdroj: 1

loading...