Bývalý srbský prezident Boris Tadić vedl operaci „Krocan“, jejímž cílem bylo zničit armádu, která se v roce 1999 připojila k linii NATO, a přivést ji na úroveň, která neuchrání naši svobodu, tvrdí generál Stupar. (Foto: Youtube)
První velitel elitní 72. brigády pro zvláštní operace, generál Milorad Stupar, obvinil bývalého ministra obrany a prezidenta Borise Tadiče ze zničení srbské armády! Tvrdí, že Tadić podle plánu a na rozkaz západních mocných lidí udělal vše pro snížení bojové síly srbské armády!
„Naše armáda byla zničena více než paktem NATO během bombardování v roce 1999. Skutečnost, že vláda pracovala na zničení armády po roce 2000, dokládá operace „Krocan“, podle níž byla armáda reorganizována podle standardů NATO a tato operace byla dokončena v roce 2011, kdy byla zrušena vojenská služba,“ uvedl generál Stupar.
Plán NATO
Velitel srbských speciálních sil říká, že cílem operace řízené Borisem Tadicem bylo zredukovat srbskou armádu na „nepodstatnou bojovou složku“:
„Armáda, která sledovala linii paktu NATO, měla být zničena, omezena a uvedena na úroveň, která srbskému lidu nezaručuje svobodu. Tuto operaci vedl od začátku do konce bývalý ministr obrany a bývalý prezident Srbska Boris Tadic! Devět let řídil obranný systém Srbska, je zodpovědný za všechno. Tadic a jeho spolupracovníci to všechno udělali podle plánu, tedy podle Bílé knihy, která byla představena v roce 2006. Podle této knihy byli zvoleni také generálové, kteří byli ve funkci za Tadiče a měli úkol zničit armádu,“ obviňuje generál Stupar.
„Pokud by Boris Tadic nebyl „prodlouženou rukou NATO“, generál Zdravko Ponos by nikdy nebyl v čele armády. Tuto transformaci armády NATO provedlo několik dalších generálů, jako Paskas a Miletic. Během té doby klesly počty armády ze 400 praporů na pouhých 100, z 1029 tanků na 239! Stačí se podívat na tato data, v roce 1999 měla armáda 1 000 mobilních centrál, 1 500 lodí, 230 buldozerů, 200 rýpadel-nakladačů – to je zařízení k překonávání vodních překážek, ale také k boji proti povodním. S touto silou by pro nás v Srbsku nebyly povodně problémem! A kde je to všechno teď? Zničeno a prodáno do kovového šrotu, aby bylo možné zdánlivě koupit nové prostředky. Armáda však z těchto peněz nedostala ani jeden dinár,“ řekl Stupar pro TV Pink.
Generál rovněž důrazně prosazoval návrat povinné vojenské služby, protože, jak uvedl, je to do budoucna jedinou zárukou plné bezpečnosti Srbska.
Generál Milorad Stupar říká, že váleční veteráni nastolili otázku povinné vojenské služby už před rokem.
„Zavázali jsme se, že každý mladý muž v Srbsku dokončí základní výcvik. Nebyl by to výcvik z doby JNA, ale moderní výcvik, kde se rekrut připravuje na přepravu vybavení, zacházení s osobními zbraněmi, znát ochrannou masku a podmínky obrany proti jaderným chemikáliím a znát miny a technickou bezpečnost. .. To je základní výcvik pěchoty, a tím se stává vojákem. Nemělo by to být déle než šest týdnů a rekruti by byli celou dobu v kasárnách … Vzali jsme v úvahu moderní zbraně, ale také možnosti a potřeby mladého muže v 21. století. Po tomto tréninku by následovaly další dva týdny tréninku u jednotky. To jsou celkem tři měsíce,“ říká Stupar.
Vojensko-politický analytik Vlade Radulović říká, že není snadné prolomit a zavést přes noc vojenské období v délce šesti nebo devíti měsíců kvůli logistice, financím, ale také ústavě.
„V ústavě máte článek, který zní: „Osoba není povinna, na rozdíl od svého náboženství nebo přesvědčení, plnit vojenskou nebo jinou povinnost týkající se použití zbraní.“ Existují způsoby, které by těmto rekrutům umožnily trénovat s výhradami svědomí v tom, co se ukázalo jako nezbytnost, a to je určitě pomoc při přírodních katastrofách. V roce 2014, během velkých povodní, jsme viděli, jak je důležité, aby místní obyvatelstvo bylo schopné a vyškolené pro takové situace. Proto by mohl být nalezen model pro ty, kteří mají výhradu ke svědomí a nechtějí mít nic společného se zbraněmi,“ věří Radulović.
Vojenská služba v evropských zemích
- Švýcarsko: Občané hlasovali v referendu proti zrušení vojenské služby
- Rakousko: všeobecná vojenská služba v délce šesti měsíců s právem na výhradu svědomí
- Finsko: armáda je povinná a procento mladých Finů, kteří slouží v armádě, je 80 procent
- Dánsko: povinná vojenská služba
- Švédsko: povinná vojenská služba
Zdroj: 1