„Agentem Číny jsem se stal poté, co jsem tě nezaměstnal.” Zahradil se střetl s Jandou na Facebooku a vrátil mu úder

single-image

Výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda promluvil o dvou představitelích údajné páté kolony v ODS. Byl mezi nimi i europoslanec Jan Zahradil, který si obvinění z práce pro Čínu ze strany Jandy líbit nenechal. Prohlásil, že prosazuje pragmatické vztahy s Pekingem, svého oponenta přitom obvinil z předpojatosti. (Foto: Facebook)

Český politický komentátor Jakub Janda, který nyní zastává funkci výkonného ředitele neziskové organizace Evropské hodnoty, vyjádřil svou solidaritu s postojem vedení ODS vůči Rusku a Číně, které podle něj představují bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Ve svém facebookovém příspěvku Janda přitom dodal, že v samotné ODS zdaleka nepanuje jednota ohledně tohoto tématu, a dokonce prohlásil, že mezi jejími členy jsou dva představitelé tzv. páté kolony. 

Jedním z nich je prý hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, který na rozdíl od svých kolegů z vedení ODS se postavil proti tomu, aby ruská korporace Rosatom byla vyloučena z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Tím druhým je jeden ze zakládajících členů ODS a dlouholetý europoslanec Jan Zahradil, kterého Janda obviňuje z práce ve prospěch cizích mocností. 

„Jan Zahradil dlouhodobě pracuje ve prospěch Komunistické strany Číny. Předtím pracoval pro zájmy Erdoganova Turecka a vietnamských komunistů, poslední roky je hlavním spojencem Číny v Evropském parlamentu,” uvedl ve svém příspěvku Janda.

Vyřizování si osobních účtů?

Na Jandův útok Zahradil reagoval přímo v komentářích pod příspěvkem na Facebooku. Český politik vyvrátil tvrzení, že by pracoval v zájmu Pekingu, ve skutečnosti totiž prosazuje vyvážený přístup k Číně na rozdíl od konfrontační strategie Washingtonu či idealistického pohledu zastánců havlovského stylu politického jednání vůči Pekingu. Jakuba Jandu obvinil ze šíření dezinformací a rovněž mu připomněl, že ten kdysi žádal Zahradila o to, aby mu pomohl dostat se na pozici asistenta v Evropském parlamentu.

„Velmi suše. Ohrazuji se proti opakovaným pomluvám šířeným konspiračním teoretikem Jakubem Jandou (který mne ještě v roce 2013 žádal o pozici euroasistenta). Ve prospěch Komunistické strany Číny nebo ČLR nepracuji o nic více, než třeba Angela Merkelová…Propaguji pragmatismus, realismus, obchodní vztahy,” reagoval Zahradil. 

Jeden z uživatelů položil Zahradilovi otázku, proč opakovaně zdůrazňuje skutečnost, že Janda usiloval o pozici euroasistenta. Český europoslanec ve své odpovědi následně naznačil, že to potvrzuje předpojatost Jakuba Jandy vůči němu. 

„Je to zajímavé. Tehdy jsem ještě u pana Jandy nebyl čínským agentem. Tím jsem se stal až poté, co jsem ho nezaměstnal,” ironicky zdůraznil Zahradil.

Zdroj: 1

loading...