Ruskem zmanipulovaná pátá kolona rozkládá demokracii v Česku: „Lovci dezinformátorů“ končí spolupráci s vládou

single-image

Česká firma Semantic Visions od října pomáhala ministerstvu zdravotnictví v boji proti dezinformacím v otázce koronaviru. Nyní její šéf František Vrabel v rozhovoru pro Hospodářské noviny oznámil, že spolupráci končí, jelikož je vláda ani ministerstvo neposlouchaly. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to považuje za velkou ztrátu. (Foto: Flickr)

Semantic Visions měla pomoci svého algoritmu mapovat mýty a dezinformace, které se objevují na internetu v souvislosti s koronavirem, a radit vládě, jak správně komunikovat s veřejností.

„Chtěli jsme pomoci státu, který považujeme za vlastní. Nastal ale čas, abychom se z toho stáhli. Vláda na nás nedá, takže nemá smysl pokračovat,“ řekl v rozhovoru s HN šéf společnosti František Vrabel.

Po vládě například chtěli, aby sjednotila komunikační linii napříč ministerstvy. Z chaotických vyjádření totiž profitují právě dezinformační weby. Dále by komunikace měla být důvěryhodná a pozitivní. Vláda by se až na výjimky neměla zabývat vyvracením dezinformací, „protože tak paradoxně pomáhá s jejich rozšiřováním“.

Dezinformátoři v Česku

Podle Vrabela v Česku nyní působí 20 až 30 webových stránek, které se sice tváří jako zpravodajské weby, ale ve skutečnosti šíří dezinformace, a to ve prospěch Ruska.

„Stratégové v Kremlu se rozhodli, že budou útočit na rozkoly v naší společnosti, aby tím oslabili demokracii. Cílem je ponížit naši společnost na jejich úroveň,“ míní Vrabel.

Nejčastější dezinformací například je to, že svět řídí nikým nezvolené elity „s ďábelskými úmysly“. Ti pak údajně stojí za koronavirem, „aby se snížil počet obyvatel a vyřešil se tím problém s rostoucím počtem důchodců“.

„Dominantní jsou různé výklady o škodlivosti očkování. Součástí je snaha démonizovat vakcíny výrobců ze Západu, jako je Pfizer či AstraZeneca. Současně ale podsouvají, že ruská nebo čínská vakcína funguje lépe a že je to ta správná cesta. Lidé, na které tento obsah míří, ale pravděpodobně nejsou schopni pochopit, že si ta tvrzení odporují,“ tvrdí odborník na dezinformace.

Přitom ve firmě Semantic Visions jsou přesvědčeni, že většina z nich pochází z Ruska. Šíří je například zpravodajský portál Sputnik či ruské ministerstvo zahraničí. Pak je ale přebírají i čeští občané, kteří nemusí vědět, že se stali oběťmi ruské propagandy.

„Usuzujeme z toho, že ty narativy jsou proruské a nejprve se objevují na oficiálních zdrojích ruské vlády, jako je Sputnik, televizní síť RT či TV Zvezda. Přicházejí s nimi i důležité ruské postavy, například ministr zahraničí Sergej Lavrov nebo prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov,“ míní.

„Většinu dezinformačního obsahu publikují zmanipulovaní čeští občané, kteří pro Rusko hrají roli takzvané páté kolony. Tedy zevnitř narušují fungování státu. Tito lidé se stali sami obětí mnohaletého dezinformačního úsilí Ruska. Zmanipulovalo jim to mysl,“ pokračuje odborník.

To není o svobodě slova

Vrabel je přesvědčený, že k šíření dezinformací přispívá v první řadě americký Facebook. Sociální sítě totiž polarizují společnost tím, že upřednostňuji negativní a emotivní obsah, aby upoutaly větší pozornost uživatelů. To přináší společnostem mnohem větší zisk.

„Mohou pak lépe manipulovat jejich vědomím ve prospěch těch, kteří za tuto manipulaci platí,“ podotýká Vrabel.

Řešení je regulace algoritmů Facebooku. Podle Vrabela to neohrozí svobodu slova, jelikož nelze svobodně šířit všechny názory. Politici si to ale údajně neuvědomují.

„Skočili na špek obraně, kterou Facebook používá, že jde o svobodu slova. To vůbec není o svobodě slova. Právo mluvit neznamená mít právo tu vyřčenou zprávu šířit,“ domnívá se Vrabel.

„Víme, že sociální sítě jsou hlavní nástroj pro manipulaci s vědomím lidí, Rusko, částečně také Čína, to využívají. Stát by měl vytvořit potřebné zákony a sociální sítě regulovat, aby nemohly dezinformace tímto způsobem šířit,“ podotýká dále.

Po konci spolupráce firmy s vládou by výrazný prostor podle Vrabela měly dostat odborná komise pro hybridní hrozby při Bezpečnostní radě státu a Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. Tyto instituce, na rozdíl od tiskového odboru ministerstva, mají totiž potřebné znalosti v oblasti strategické komunikace.

Sám Vrabel nyní odjíždí do Spojených států, kde ho o pomoc s dezinformacemi požádalo americké ministerstvo zahraničí.

Pekarová je pobouřena

Na Vrabelův rozhovor reagovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která obvinila vládu, že nemá zájem využívat znalosti schopných odborníků. Za velký počet osob, které se nechtějí naočkovat, podle ní může to, že vláda nedala na Vrabelovy rady.

„Podle agentury STEM se u nás chce naočkovat 40 % občanů. Zbytek nechce/nerozhodnut – často kvůli dezinformacím. A František Vrabel, odborník na dezinformace, oznámil, že končí spolupráci s vládou, protože ho neposlouchá. Nedivím se. Schopnosti mají u vlády totiž červenou,“ napsala na Twitteru.

„Jeho erudici využijí Spojené státy americké, které mu ihned nabídly spolupráci a nám zbude ‚kampaň‘ na Tik Toku. Nabízeli jsme přitom vládě odborníky zadarmo. Zase nás ignorovala. Za fatální nezvládání epidemie je vláda odpovědná a je nutné to připomínat,“ doplnila.

Dříve vláda uzavřela smlouvu se dvěma českými influencery, aby šířili informace o koronaviru na sociálních sítích. Celková kampaň měla stát 500 tisíc korun bez DPH. Mladé hvězdy českých sociálních sítí Anna Šulcová a Jakub Gulab s podporou vlády rozjeli projekt, který má v sérii krátkých videí vyvrátit mýty a dezinformace kolem vakcíny proti koronaviru.  

Částka měla směřovat na nákup reklamního prostoru na sociálních sítích TikTok, Instagram, Facebook a Youtube. Sami influenceři žádný honorář dostat neměli. Po vlně kritiky ale z projektu odstoupili a peníze vrátili.

Zdroj: 1

loading...