Americký voják Robert Scales ocenil přednosti legendárního sovětského AK-47 oproti samopalu M-16 americké armády. Jeho článek byl publikován v časopise The Atlantic. (Foto: Flickr)
Scales si vzpomněl na vietnamskou válku, v níž bojoval. V této bitvě byli Američané, kteří se opevnili ve výšce, napadeni Vietnamci vyzbrojenými „úžasně spolehlivými a odolnými útočnými puškami AK-47“. Několik hodin se škrábali na vrchol, táhli své sovětské samopaly a poté zahájili smrtící palbu na americkou armádu, které se v nejdůležitějším okamžiku zasekly jejich M-16.
„Dodnes mě pronásleduje obrázek: tři moji vojáci, kteří leží na rozebraných puškách, které jsou zaseknuté a oni se je zoufale snaží vyčistit,“ vzpomíná Scales.
Uvedl, že zbraň, která téměř před půl stoletím zabila jeho spolubojovníky ve Vietnamu, prošla několika úpravami a dosud zabíjí Američany v Afghánistánu.
Scales rovněž zdůraznil, že těžká práce pěšáka na bojišti závisí na mnoha faktorech, zejména na spolehlivosti ručních střelných zbraní během boje.
Jakákoliv nevýhoda nebo ztracená výhoda znamená smrt. Zaseknutý náboj může vynulovat obrovské přednosti drahých amerických leteckých a námořních zbraňových systémů, které by měly podporovat pěchotu v boji, píše autor.
„Pokud životy tak velkého počtu lidí závisí na vytvoření levného kovového a plastového předmětu v hodnotě tisíc dolarů a vážícího méně než tři kilogramy, tak proč nemůže nejbohatší země světa poskytnout svým vojákům kvalitní zbraně?“ ptá se Scales.
Zvláštnosti mechanismu
Odborník vysvětluje, že M-16 se zasekává kvůli zvláštnosti mechanismu, kterou „nelze odstranit žádnou militarizací a úpravami“. V pušce se nábojnice přivádí ze zásobníku do nábojové komory pomocí energie práškových plynů vypouštěných z otvoru hlavně, když jí prochází střela. Práškové plyny vypouštěné z kanálku hlavně tenkou hliníkovou odvzdušňovací trubkou vytvářejí tlak, který vrhá závěr zpět. Kvůli této chybě se mechanismus závěru volně pohybuje uvnitř pušky, takže veškerý prach, nečistoty, a dokonce i zbytky prachu povedou k zaseknutí závěru a celé pušky.
Na rozdíl od M16 má sovětský AK-47 pevnou plynovou pístnici připojenou k závěru. Tlak hnacích plynů vypouštěných z hlavně tlačí na dřík a na závěr jako celek a pevné zajištění hlavně pomocí závěru je zárukou, že ani nečistoty, ani prach nebudou rušit funkci zbraně.
Díky spolehlivosti mechanismu AK-47 může ruský pěšák nepřetržitě střílet 140 střel za minutu. Rychlost střelby upravené verze pušky M-16 je poloviční, upřesňuje autor.
„Americká vášeň vyzbrojovat vojáky mizernými puškami nás stála ohromující počet úmrtí, kterým bylo možné předejít,“ uzavřel Scales.
Zdroj: 1