Macron chce pojmenovat ulice a sochy po černošských a arabských historických postavách

single-image

Francouzsý prezident Emmanuel Macron hovořil v rozhovoru s on-line portálem Brut, v němž se vyslovil proti údajným diskriminačním policejním zásahům proti přistěhovalcům a vyzval k vytvoření seznamu 300 až 500 „černošských či arabských historických osobností“, podle kterých by měly být pojmenována veřejná místa, pomníky a ulice. (Foto: Twitter)

Macronův nový návrh vyvolal ve Francii kontroverzi a dále diskredituje tvrzení, že se domnívá, že demografické nahrazování etnických Francouzů je pro zemi negativním trendem.

„Existuje celá část naší kolektivní historie, která není zastoupena, existuje celá část naší historie, která hovoří o naší mládeži, která je černá, pochází z Afriky nebo z oblastí Maghrebu a má své hrdiny,“ řekl Macron v rozhovoru.

„Přál bych si, aby si historici a ti, kteří se ocitnou v těchto útržkovitých příbězích, mohli vybrat. Byl bych rád, kdyby zazněla nějaká výzva ke kolektivnímu příspěvku. A máme 300 až 500 jmen a do března máme tento katalog, kde můžeme vytvořit jména a sochy. Náš příběh je kombinací všech těchto příběhů,“ řekl.

V rozhovoru Macron také řekl, že ti, kdo doma mluví arabsky, jsou pro Francii přínosem.

„Že vaše rodina mluví arabsky ve Francii, to je pro Francii šance.. Miliony našich mladých lidí pocházejí z afrického kontinentu a my jsme nevěděli, jak s nimi mluvit,“ uvedl Macron.

Letos Macron představil svůj plán vyučovat arabštinu ve školách a také arabskou kulturu, o níž přední osobnosti konzervativního hnutí prohlásily, že jen podpoří separatismus.

Rozhovor trval přes dvě hodiny a Macron byl dotazován na policejní násilí, separatismus a soužití a různá další témata, jako je současná pandemie COVID-19 a ekologické otázky.

V reakci na jeho snahu omezit domnělé policejní násilí vůči menšinovým skupinám již reagovaly dva francouzské policejní odbory, Alliance a Unité SGP-Police-FO, s tím, že upustí od ověřování totožnosti.

„Ne, policie není rasistická,“ uvedly odbory Aliance v letáku a na videu zveřejněném na sociálních sítích, které vyzývají policii, aby „přestala provádět kontroly totožnosti“.

Zdroj: 1

loading...