Víme, jak se účinně chránit před možným sledováním na chytrých telefonech

single-image

Spousta uživatelů si v současné době stahuje do svého telefonu aplikace, které mohou shromažďovat a zveřejňovat veřejně dostupné osobní informace, odposlouchávat konverzace a sledovat, co dotyčný na telefonu dělá. Deníku Izvestija to uvedl zástupce vedoucího Laboratoře počítačové kriminalistiky Group-IB, Sergej Nikitin. (FOTO: PIXABAY)

Podle Nikitina je tou nejčastější hrozbou pro chytrý telefon jeho nepozorný majitel. Hlavním zdrojem různých virů jsou totiž aplikace stažené prostřednictvím prohlížeče.

„První věcí, kterou vyhledávač nabídne, nejsou oficiální stránky, ale kontextová reklama. Tu si velmi často kupují podvodníci a tím, že kliknete na daný odkaz ze svého telefonu, si do něj stáhnete škodlivý soubor APK,“ řekl Nikitin.

Antivirový expert z mezinárodní společnosti Kaspersky Lab, Viktor Čebyšev, s jeho názorem souhlasil a zdůraznil, že útočníci napodobují malware pro oblíbené aplikace nebo skupiny aplikací.

„V roce 2019 nejčastěji obsahovaly tzv. trojské koně aplikace pro úpravu fotografií,“ řekl Čebyšev.

Uvádí se také, že další „skulinou“ pro podvodníky jsou také aplikace pro dálkové ovládání, které umožňují vidět obrazovku zařízení.

„Útočník vás může požádat o instalaci programu, a poté o provedení finanční transakce vaším jménem. Spousta bank nyní používá jednorázový kód v push-oznámeních, tudíž jeho zobrazení na obrazovce není problém,“ uvedl zástupce Group-IB.

Nikitin tak všem uživatelům radí, aby při výběru antivirového programu postupovali zodpovědně a upřednostňovali hlavně známé značky, jelikož nyní existuje i mnoho padělků.

Rovněž vyzývá uživatele mobilních telefonů, aby byli opatrní, pokud po nich aplikace vyžaduje přístup k administrativním funkcím. Další důležitou funkcí, na kterou by si dotyční měli v tomto případě dát pozor, jsou „speciální funkce“ (tj. služba pro osoby se zdravotním postižením).

Je však třeba poznamenat, že výrobci každý rok vylepšují bezpečnostní technologii v telefonech. Při výběru smartphonu tak odborník doporučuje, aby lidé věnovali pozornost zejména opravným bezpečnostním programům (tzv. patch).
Podle odborníků jsou bezpečné telefony s těmito opravami po listopadu 2019. Odborníci také doporučují, aby lidé při instalaci aplikací nezaškrtávali položky, které se zdají být při instalaci aplikace nadbytečnými.
Zdroj: 1

loading...