Epidemie záhadné „choroby džihádistů“, která zasáhla Irák a Sýrii po příchodu IS, byla zanesena na území bývalého Islámského státu z Íránu, říkají zdravotníci, kteří uveřejnili článek v časopise PLoS Neglected Tropical Diseases.
„Celý region se dá považovat za příklad pro průzkum následujících epidemií leishmaniózy. Tito cizopasníci a mušky, které je přenášejí, se tam nevyskytují. Údaje, které jsme shromáždili, nám také pomohou vyvinout vakcínu proti tomu kmenu leishmanií, jež se dnes rozšířily v Iráku, a prozkoumat areál výskytu těchto jednobuněčných tvorů,“ sdělil Mariwan Al-Bajalan z Univerzity Garmiana v Kalaru (Irák).
V dubnu 2015 začala média zveřejňovat zprávy o záhadné „chorobě džihádistů“, která zasáhla obyvatele syrských oblastí okupovaných oddíly IS. Tato choroba spočívala podle očitých svědků v tom, že člověk doslova hnil zaživa, přičemž tento proces začínal z tváře.
Lékaři mají dva předpoklady ohledně toho, čím mohla být způsobena tato epidemie: jejími původci jsou streptokokové skupiny A, které způsobují nekrotizující fascitidu, a jednobuněční cizopasníci leishmanie, které přenášejí mušky a komáři.
Příčinou jejich šíření je podle vědců skutečnost, že teroristé nechávali těla svých obětí zahnívat přímo na ulicích, což způsobilo rozmnožení mušek a mikrobů. Podle dnešního odhadu Bajalana a jeho kolegů padlo za oběť této nemoci za tři poslední roky asi 20 tisíc lidí.
Obě choroby mají přibližně stejné následky a jsou stejně smrtelné pro jejich nosiče, vakcína zatím neexistuje, což nutí zdravotníky, aby pátrali po možnosti ochrany obyvatelstva Blízkého východu před touto nemocí a zadržení jejího dalšího šíření světem.