Nové studie zjistily, že i netoxické laky na nehty, nejsou tak zcela neškodné

single-image

Mnoho lidí dnes používá místo běžných laků na nehty raději ty netoxické v domnění, že takto neublíží svému zdraví. Ale novývýzkum ukázal, že u těchto laků došlo pouze k nahrazeníjednoho druhu chemikálie za jiný, tudíž dopad na vaše zdravízůstává v podstatě stejný.

Ne-toxický, nebo ne-bezpečný?

Anna Young z Harvardského institutu Veřejného zdraví, pracovala se svým týmem na zjišťování toho, zada jsou netoxické laky na nehty opravdu tak bezpečné, jak si všichni doposud mysleli. Youngová vytvořila seznam toxinů u kterých netoxické laky garantují, že je neobsahují. Posléze tento seznam, porovnala se skutečným složením těchto laků.

Ukázalo se, že některé značky netoxických laků nebyly příliš konkrétní v tom, co vlastně výraz neobsahuje chemikálie znamená. V podstatě došlo pouze k tomu, že výrobci ze složenílaku odstranili jednu, tu nejnebezpečnější surovinu (jako třeba karcinogen formaldehyd), ale zbytek složení zůstal stejný. Takže i některé z netoxických laků na nehty stále obsahovaly například aceton, nebo parabeny.
Některé značky laků obsahovaly i věci, které přitom výrobce garantuje, že tam nejsou. Jedná se hlavně o suroviny živočišného původu (získané ze zvířat), ty samozřejmě lidskézdraví přímo neohrožují, ovšem i tak v těchto lacích nemají co dělat.

Vlastně došlo k tomu, že výrobci netoxických laků sice ze složeníodstranili ty nejvíce profláklé jedy, jenže je pak pouze nahradili těmi méně známými. Což je běžná obchodní praxe, která se netýká pouze laků na nehty. (Ale třeba i zubních past bez fluoridu, nebo opalovacích krémů bez hliníku atd. Tyto sice neobsahují fluorid či hliník, ovšem obsahují místo toho jinétoxiny a karcinogeny, které vašemu zdraví rozhodně nepřidají.)

Youngová proto doporučuje: před tím, než koupíte zdravý lak na nehty, raději si přečtěte jeho celé složení.

Zdroj:  1, 2

loading...