Místo léku do lesa. Skotští lékaři začali pacientům předepisovat pobyt v přírodě

single-image

Na základně skvělých výsledků projektu, který prokázal sílu podpořit proces uzdravení, už nebudou praktičtí doktoři ze skotského souostroví Shetlandy pobyt v přírodě pouze doporučovat, ale stane se součástí receptu.

Projekt, ve kterém se propojila zdravotnická organizace NHS Shetlandy a organizace na ochranu přírody RSPB Scotland, je považován za první svého druhu ve Velké Británii. Cílem je doporučit nemocným pobyt v přírodě, což jim pomůže v léčbě příliš vysokého krevního tlaku, sníží se i riziko onemocnění srdce či mrtvice. A v neposlední řadě jde o pozitivní vliv na duševní zdraví.

„Existují jasné důkazy, že příroda má na tělo i duši velký vliv. Vytvořili jsme letáky s jasně prokazatelnými benefity a také jsme přidali prostřednictvím kalendáře pár tipů, aby lékaři mohli jednodušeji pacienty motivovat k pobytu venku,“ říká Karen MacKelvie z RSPB.

Nyní, když lékař zjistí, že zdraví jeho pacienta by mohl procházky v v přírodě, vysvětlí mu důležitost tohoto kroku a dá mu i kalendář s možnostmi aktivit. V něm se pacient mimo jiné dozví, že v lednu lze na Shetlandech pozorovat lišejníky. Ale najde zde i jiné možnosti aktivit. V březnu radí, že je dobré zamyslet se, kdo ze sousedství má psa, kterému by prospělo vzít ho na procházku.




Nad navrhovanými možnostmi se lze možná pousmát, ale jde o vážné téma, za kterým je jasná snaha posílit zdravotní stav lidí a zlepšit jejich psychiku, ať už je trápí cukrovka, deprese či rakovina.

„Rozhodně se projektu zúčastním. Líbí se mi, že nabízí nemocným možnost propojit se s přírodou ve chvíli, kdy se musí postavit čelem ke svým zdravotním problémům. Pobyt venku je tak snadno dostupný, a zároveň umožňuje navázat i lepší kontakt s okolím nebo si naopak dopřát chvilku odpočinku o samotě,“ říká lékařka Chloe Evans ze zdravotního střediska ve Scalloway.

Projekt je zatím na začátku. Ale časem je možné, že se rozšíří napříč Velkou Británií. Už nyní zaznívají hlasy, které by tuto variantu podpořily.

„Fyzický i duševní přínos při pobytu v přírodě je podložen mnoha vědeckými studiemi a je na čase, aby o tomto směru léčby začali vážně přemýšlet lékaři napříč obory,“ řekla Makena Lohr, mluvčí neziskové zdravotnické organizace v Oxfordu.

Zdroj: 1




loading...