Velvyslankyně USA v Polsku odpověděla na Putinova slova o 2. světové válce. Rusko reaguje

single-image

Prohlášení americké velvyslankyně v Polsku o 2. světové válce je urážlivé. Ministerstvo zahraničí USA by mělo zjišťovat, jestli znají šéfové jeho diplomatických misí dějiny zemí, v nichž mají pracovat, prohlásil předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin. (FOTO: TWITTER)

Velvyslankyně USA v Polsku Georgette Mosbacherová na Twitteru zveřejnila komentář, v němž tvrdila, že „Hitler a Stalin se dohodli na zahájení 2. světové války“, podle jejího názoru „bylo Polsko obětí tohoto hrozného konfliktu“.

„Svým prohlášením uráží americká velvyslankyně v Polsku nejen občany Ruska a bývalých republik SSSR, ale i Spojených států amerických. Neznalost dějin nebo jejich úmyslné zkreslování není přípustné, když oficiální zástupci země protihitlerovské koalice činí podobná prohlášení před 75. výročím vítězství,“ cituje Volodina tiskové oddělení Státní dumy.

Podle jeho slov, když svět stál na kraji propasti, nikoho v americkém vedení „ani nenapadlo porovnávat Hitlera a Stalina“.

„Sovětský svaz utrpěl nenahraditelné ztráty, více než 27 milionů lidí zahynulo v oné válce. USA a Velká Británie ztratily 850 tisíc vojáků a důstojníků. Nehledě na ideologické rozdíly našich států, naši dědové bok po boku společně osvobozovali svět od fašismu. Je třeba si to pamatovat a uctívat jejich památku,“ podotkl politik.

Volodin dodal, že nikdo nepokládal sovětského předáka Stalina za tyrana, když s ním prezident USA Franklin Roosevelt a britský premiér Winston Churchill v Jaltě projednávali poválečný světový pořádek.

„Dějiny daly všechno na správná místa. Dnes dochází k cynickým pokusům o přepisování dějin a zkreslování všeho, co se odehrálo před 80 lety. To je pro nás nepřípustné a urážlivé, čí dědové padli v evropských zemích a položili své životy za budoucnost Evropy a celého světa,“ řekl předseda Státní dumy.

„Bylo by správné, kdyby Ministerstvo zahraničí USA předtím, než pošle svého velvyslance do nějaké země, ověřilo jeho znalosti dějin státu, v němž má pracovat,“ řekl v závěru politik.

V pondělí večer se také na Twitteru ruského zahraničněpolitického rezortu objevil komentář na toto téma.
„Jsme překvapeni tím, že to slyšíme od velvyslankyně USA – země, která byla naším spojencem ve 2. světové válce. Zdá se, že velvyslankyně USA v Polsku na škole neměla dobrý prospěch v dějepisu. Připomeneme jen některá fakta,“ uvádí se ve zprávě.

​Na ministerstvu připomenuli, že předehrou války bylo mnichovské spiknutí a že řada amerických společností „Hitlerovi pomáhala vytvářet válečnou mašinérii“. „A proč USA hlasují ročně osamoceně proti rezoluci OSN o boji proti vychvalování nacismu?“ ptají se na Ministerstvu zahraničí RF.

​Ruské úřady nejednou prohlásily, že některé evropské země se pokoušejí přepsat dějiny. V úterý ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že tyto země, mj. Polsko, se dohodly s fašistickým Německem a že Moskva má k dispozici dokumenty o těchto jednáních. Podle názoru ruských politiků Evropa není ochotna uznat tuto stránku svých dějin. Podle slov předsedkyně ruské Rady federace Valentiny Matvijenkové to Rusko nemůže přejít bez povšimnutí.

Zdroj: 1

loading...