Ve Finsku probíhá týden lovu na ilegální imigranty

single-image

Policie po celém Finsku začala s šestidenními raziemi proti ilegálním přistěhovalcům, kteří se v zemi pohybují bez kontroly. Operace, která začala 12.3. a končí 18.3., se zaměří na veřejná místa, kde budou policisté kontrolovat identitu lidí, které podezírají z toho, že jsou v zemi nelegálně.

“V praxi to znamená, že pokud při kontrole policisté narazí na cizince, zkontrolují jeho imigrační statut a relevantní dokumenty,” říká finská policejní šéfka Mia Poutanen.

S poukazem, že kontroly mohou být i součástí dopravních kontrol, médiím řekla: “Pokud se například ví, že se migranti pohybují na jistých místech, pak policie může kontrolu identity provádět ve stejnou chvíli, jako dopravní kontrolu.”

Každý rok je ve Finsku chyceno asi 3000 ilegálních imigrantů v cílených akcích podobných té, která právě probíhá. Jde ale o citlivou věc, protože mnozí lidé se domnívají, že byli kontrolováni na základě svého vzhledu. Což je pochopitelné. Finové jsou bílí, a nikdo bílý do Finska ilegálně neemigruje. Volba policejních kontrol je tedy jasná.

“Naše instrukce jsou jasné a jasná je i legislativa, etnické profilování je zakázané,” brání se, také pochopitelně, policie.

Zdroj: 1

loading...